Lean Management

Bez względu na to czy mamy do czynienia z firmą produkcyjną czy usługową, to przyglądając się dokładnie jej funkcjonowaniu dostrzeżemy mnóstwo podobieństw. Działanie każdej firmy opiera się na realizacji serii procesów, których suma powinna dawać oczekiwany wynik biznesowy. Lean management dzięki temu, że skupia się na doskonaleniu procesów, eliminacji istniejących w nich marnotrawstw oraz koncentruje się na dostarczaniu wartości klientowi znajdzie zastosowanie w każdym rodzaju przedsiębiorstwa.

22 października 2018
zdjęcie - Lean Management

 

Lean Management

 

Lean, wstęp

Lean management dzięki temu, że skupia się na doskonaleniu procesów, eliminacji istniejących w nich marnotrawstw oraz koncentruje się na dostarczaniu wartości klientowi znajdzie zastosowanie w każdym rodzaju przedsiębiorstwa. I w każdym przyniesie wymierne, dające się wyrazić liczbowo efekty.

Aby jednak osiągnąć sukces w tworzeniu firmy, która jest Lean, trzeba ukształtować postawy wszystkich pracowników organizacji - od zarządu aż po pracowników liniowych. Dzieje się tak dlatego, że jedynym czynnikiem pozwalający na prawdziwą transformację firmy są ludzie.

Lean to myślenie w kategoriach tego, co jest dobre dla klienta i organizacji oraz dostrzeganie w jaki sposób każdego dnia możemy stawać się doskonalsi w realizacji swoich zadań.

Jednak wysiłek, który włoży organizacja w budowanie kultury Lean przekształci się wymierne korzyści. Jako Firma zaczniecie szybciej reagować na potrzeby swoich klientów dzięki skróceniu czasu realizacji każdego procesu. Jakość wykonywanych zadań oraz produktywność każdego pracownika wzrośnie dzięki eliminacji marnotrawstw i błędów procesowych.

Ludzie, którzy biorą odpowiedzialność za realizowane zadania oraz nie są zmuszani przez system do robienia mnóstwa bezsensownych rzeczy zwiększają swoje zaangażowanie i motywację. Są to rzeczy, do których warto dążyć.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

LEAN MANAGEMENT SZKOLENIA


Nauczymy, że Lean Management jest podejściem do działania organizacji w każdym jej aspekcie, a zbudowanie kultury lean ciągłego doskonalenia jest niezbędne, by utrwalić zmianę organizacyjną.

Koncentrujemy się na filarach Lean management i dajemy uczestnikom kompetencje by zmieniali swoje podejście do pracy w organizacji, kształtowali właściwe postawy pracowników, rozumieli co jest prawdziwą wartością jaką dostarczają klientom.

Zapoznamy uczestników z narzędziami Lean management i pokażemy jak rozwiązywać nawet najbardziej wymagające problemy za pomocą technik problem solving. 

Poznaj nasze szkolenia:

Kultura i narzędzia Lean

Dlaczego zatem mimo bezsprzeczny korzyści jakie wynikają z budowania kultury Lean wiele firm nie sięga po to rozwiązanie?

Główną przyczyną jest brak odwagi, by skonfrontować się z modelem myślenia „zawsze tak robiliśmy”.

Drugim ważnym powodem jest czas. Aby utrwalić zmiany i zbudować kulturę organizacyjną opartą o ciągłe doskonalenie musimy patrzeć na transformację firmy jak na bieg maratoński a nie jak na sprint – co jest dość trudne w czasach, kiedy wszyscy oczekują natychmiastowych rezultatów.

Trzecią barierą jest niechęć najwyższego kierownictwa do bezpośredniego uczestniczenia w pracach związanych z wdrażaniem Lean – nadmiernie rozbuchane ego menadżerów utrudnia im partnerską, zespołową pracę z ludźmi z niższych pięter hierarchii.

Czwartym utrudnieniem jest ilość mitów, które narosły wokół Lean i plasują ten sposób działania głównie w produkcji, łącząc tylko z redukcją kosztów lub zapasów oraz odkładaniem narzędzi na właściwe miejsca.

Jeśli jednak uda się przezwyciężyć te trudności okaże się, że wdrażanie Lean bazuje przede wszystkim na zdrowym rozsądku. I zdecydowanie nie jest działaniem operacyjnym lecz strategicznym.

Nie polega na wdrożeniu poszczególnych narzędzi, powieszeniu tablic board meetingowych na korytarzach ale na tym, by sprawić, że każdy pracownik chce i potrafi dostrzegać otaczające go marnotrawstwa oraz ma wsparcie organizacji w ich usuwaniu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Transformacja Lean

Od czego powinniśmy zatem zacząć transformację Lean?

Taiichi Ohno wskazywał dwa filary Lean:

  • ciągłe doskonalenie
  • szacunek dla ludzi

Wydaje się proste. Budując kulturę ciągłego doskonalenia musimy rozpocząć od zidentyfikowania, co jest wartością w procesach realizowanych w firmie. Następnie stworzyć mapy istniejących procesów oraz zbudować wraz z ludźmi, którzy te procesy realizują, mapy najbliższego stanu docelowego (nie istnieje stan idealny. W końcu chcemy się ciągle doskonalić :-)).

Następnie korzystając z narzędzi lean management (PDCA,  TQM, 5S,  ZProblem Solving itd.) realizujemy nowy proces, standaryzujemy go… i szukamy przestrzeni na kolejne usprawnienia.  Bo rynek będzie stawiał nam nowe wyzwania. Tym razem jednak firma będzie na nie gotowa i będzie widziała w jaki sposób szybko i skutecznie zaspokoić oczekiwania klientów.

Co jeszcze jest niezbędne w Lean Management?

Przede wszystkim odwaga, by móc podejmować śmiałe decyzje. Konieczna będzie także wiedza dotycząca technik, metod i narzędzi wykorzystywanych w lean management.  Potrzebujemy też cierpliwości i otwartości na ludzi, by skutecznie przewodzić im w procesie zmiany.

I warto mieć skutecznego partnera,  który będzie wspierać organizację na początku drogi, ponieważ jak pokazuje praktyka – osoby z zewnątrz (posiadające wiedzę i doświadczenie w budowaniu kultury lean) szybciej dostrzegają istniejące dysfunkcje.  Spowodowane jest to tym,  że istniejący stan rzeczy nie jest ich codziennością i każdą nieprawidłowość widzę ostrzej.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź nasze szkolenia online:

Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.

Szkolenia Lean - Kiedy najlepiej rozpocząć transformację?

Zarówno firmy które borykają się z poważnymi trudnościami jak również te, które funkcjonują bardzo dobrze mają obszary które można doskonalić.  Jeśli przyjmiemy, że lean management jest strategią, to każdy moment jest idealny, by rozpocząć jej budowanie.

Ta chwila także jest idealna byś podjął decyzję, że chcesz aby twoja organizacja stała się  lean.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.