Lean Management

Bez względu na to czy mamy do czynienia z firmą produkcyjną czy usługową, to przyglądając się dokładnie jej funkcjonowaniu dostrzeżemy mnóstwo podobieństw. Działanie każdej firmy opiera się na realizacji serii procesów, których suma powinna dawać oczekiwany wynik biznesowy. Lean management dzięki temu, że skupia się na doskonaleniu procesów, eliminacji istniejących w nich marnotrawstw oraz koncentruje się na dostarczaniu wartości klientowi znajdzie zastosowanie w każdym rodzaju przedsiębiorstwa.

zdjęcie - (the_title())

 

Lean Management

 

Lean, wstęp

Lean management dzięki temu, że skupia się na doskonaleniu procesów, eliminacji istniejących w nich marnotrawstw oraz koncentruje się na dostarczaniu wartości klientowi znajdzie zastosowanie w każdym rodzaju przedsiębiorstwa. I w każdym przyniesie wymierne, dające się wyrazić liczbowo efekty.

Aby jednak osiągnąć sukces w tworzeniu firmy, która jest Lean, trzeba ukształtować postawy wszystkich pracowników organizacji - od zarządu aż po pracowników liniowych. Dzieje się tak dlatego, że jedynym czynnikiem pozwalający na prawdziwą transformację firmy są ludzie.

Lean to myślenie w kategoriach tego, co jest dobre dla klienta i organizacji oraz dostrzeganie w jaki sposób każdego dnia możemy stawać się doskonalsi w realizacji swoich zadań.

Jednak wysiłek, który włoży organizacja w budowanie kultury Lean przekształci się wymierne korzyści. Jako Firma zaczniecie szybciej reagować na potrzeby swoich klientów dzięki skróceniu czasu realizacji każdego procesu. Jakość wykonywanych zadań oraz produktywność każdego pracownika wzrośnie dzięki eliminacji marnotrawstw i błędów procesowych.

Ludzie, którzy biorą odpowiedzialność za realizowane zadania oraz nie są zmuszani przez system do robienia mnóstwa bezsensownych rzeczy zwiększają swoje zaangażowanie i motywację. Są to rzeczy, do których warto dążyć.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poprowadź swój zespół do sukcesu i rozwijaj swoje kompetencje menadżerskie dzięki naszym szkoleniom menadżerskimSprawdź:

Kultura i narzędzia Lean

Dlaczego zatem mimo bezsprzeczny korzyści jakie wynikają z budowania kultury Lean wiele firm nie sięga po to rozwiązanie?

Główną przyczyną jest brak odwagi, by skonfrontować się z modelem myślenia „zawsze tak robiliśmy”.

Drugim ważnym powodem jest czas. Aby utrwalić zmiany i zbudować kulturę organizacyjną opartą o ciągłe doskonalenie musimy patrzeć na transformację firmy jak na bieg maratoński a nie jak na sprint – co jest dość trudne w czasach, kiedy wszyscy oczekują natychmiastowych rezultatów.

Trzecią barierą jest niechęć najwyższego kierownictwa do bezpośredniego uczestniczenia w pracach związanych z wdrażaniem Lean – nadmiernie rozbuchane ego menadżerów utrudnia im partnerską, zespołową pracę z ludźmi z niższych pięter hierarchii.

Czwartym utrudnieniem jest ilość mitów, które narosły wokół Lean i plasują ten sposób działania głównie w produkcji, łącząc tylko z redukcją kosztów lub zapasów oraz odkładaniem narzędzi na właściwe miejsca.

Jeśli jednak uda się przezwyciężyć te trudności okaże się, że wdrażanie Lean bazuje przede wszystkim na zdrowym rozsądku. I zdecydowanie nie jest działaniem operacyjnym lecz strategicznym.

Nie polega na wdrożeniu poszczególnych narzędzi, powieszeniu tablic board meetingowych na korytarzach ale na tym, by sprawić, że każdy pracownik chce i potrafi dostrzegać otaczające go marnotrawstwa oraz ma wsparcie organizacji w ich usuwaniu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Zobacz też: szkolenia interpersonalne

Transformacja Lean

Od czego powinniśmy zatem zacząć transformację Lean?

Taiichi Ohno wskazywał dwa filary Lean:

  • ciągłe doskonalenie
  • szacunek dla ludzi

Wydaje się proste. Budując kulturę ciągłego doskonalenia musimy rozpocząć od zidentyfikowania, co jest wartością w procesach realizowanych w firmie. Następnie stworzyć mapy istniejących procesów oraz zbudować wraz z ludźmi, którzy te procesy realizują, mapy najbliższego stanu docelowego (nie istnieje stan idealny. W końcu chcemy się ciągle doskonalić :-)).

Następnie korzystając z narzędzi lean management (PDCA,  TQM, 5S,  ZProblem Solving itd.) realizujemy nowy proces, standaryzujemy go… i szukamy przestrzeni na kolejne usprawnienia.  Bo rynek będzie stawiał nam nowe wyzwania. Tym razem jednak firma będzie na nie gotowa i będzie widziała w jaki sposób szybko i skutecznie zaspokoić oczekiwania klientów.

Co jeszcze jest niezbędne w Lean Management?

Przede wszystkim odwaga, by móc podejmować śmiałe decyzje. Konieczna będzie także wiedza dotycząca technik, metod i narzędzi wykorzystywanych w lean management.  Potrzebujemy też cierpliwości i otwartości na ludzi, by skutecznie przewodzić im w procesie zmiany.

I warto mieć skutecznego partnera,  który będzie wspierać organizację na początku drogi, ponieważ jak pokazuje praktyka – osoby z zewnątrz (posiadające wiedzę i doświadczenie w budowaniu kultury lean) szybciej dostrzegają istniejące dysfunkcje.  Spowodowane jest to tym,  że istniejący stan rzeczy nie jest ich codziennością i każdą nieprawidłowość widzę ostrzej.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź nasze szkolenia online:

Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.

Szkolenia Lean - Kiedy najlepiej rozpocząć transformację?

Zarówno firmy które borykają się z poważnymi trudnościami jak również te, które funkcjonują bardzo dobrze mają obszary które można doskonalić.  Jeśli przyjmiemy, że lean management jest strategią, to każdy moment jest idealny, by rozpocząć jej budowanie.

Ta chwila także jest idealna byś podjął decyzję, że chcesz aby twoja organizacja stała się  lean.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.