Mentoring

Mentoring to relacja pomiędzy mistrzem a uczniem, polegająca na rozwijaniu i odkrywaniu potencjału ucznia. Jak to osiągnąć? Gdzie szukać mentorów i skąd czerpać inspiracje?
Gamma - Mentoring

  Samo słowo pochodzi od imienia postaci z Odysei Homera – Mentora, którego to Odyseusz przed wyruszeniem na wyprawę zostawił ze swoim synem Telemachem, a który zajmował się nauczaniem i opieką nad chłopcem. Nazwą tą określa się relację pomiędzy mistrzem a uczniem polegającą na rozwijaniu i okrywaniu potencjału ucznia.

  Głównym zadaniem mentora jest inspirowanie i stymulowanie ucznia w oparciu o własne doświadczenie i wiedzę, ale nie poprzez dawanie rad, a przez ustawiczne wspieranie i wskazywanie pewnego rodzaju rozwiązań poprzez zadawanie pytań otwartych. Relacja mentora i mentee, jak nazywany bywa uczeń, opiera się na empatii i ma charakter jak najmniej sformalizowany, tak aby między stronami było jak najmniej barier. Istota mentoringu nie jest przekazywanie całej wiedzy, a jedynie tych jej elementów, które zostaną wskazane przez zainteresowanego. Bywa, że mentoringu jest mylnie utożsamiany z coachingiem, który ma na celu podniesienie ogólnych kompetencji, podczas gdy mentoring, jak wskazano, skupia się na konkretnych zagadnieniach. Kolejną różnicą jest zakres czasowy, bowiem mentoring polega na długofalowej współpracy, podczas gdy spotkanie z coachem może być nawet jednorazowe. Mentoring może dotyczyć również pracy nad zmianą nawyków, postrzeganiu siebie i swojego życia.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Sprawdź nasze szkolenia online:

  Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.  Można wyróżnić następujące typy mentorów:

  • mentor branżowy – osoba powołana przez agencje rządowe bądź organizacje zawodowe, aby przeszkoliła kandydata na jakieś stanowisko
  • mentor korporacyjny – rodzaj konsultanta, doradcy na różnych etapach ścieżki kariery w korporacji
  • mentor społeczny – osoba wspierająca tych, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach życiowych, mających mniejsze szanse od innych. 
  Mentoring można podzielić również ze względu na formę: na mentoringu indywidualny prowadzony dla jednej osoby oraz grupowy prowadzony dla dwóch lub trzech osób. Istnieje jeszcze e-mentoring jako otwarta forma kształcenia.
  W procesie mentoringu można wskazać kilka etapów relacji między uczniem a mistrzem. Pierwszy to przede wszystkim poznanie i uświadomienie. Wiąże się z autorefleksją, iż przyszły mentorowany ma potrzebę mentoringu. Istotne jest dokładne zbadanie i wskazanie, jakie sfery potrzebują wsparcia mentora. Potem obie strony relacji poznają się wzajemnie, zacieśniają więź i rozpoczynają pracę. Etap drugi obejmuje planowanie ścieżki rozwoju, trzeci etap to wyznaczenie celów, do osiągnięcia których będą dążyły strony.

  Współczesna koncepcja mentoringu znajduje zastosowanie głównie w zarządzaniu, ale może być wykorzystywana z powodzeniem także w innych dziedzinach. Jeśli interesują Cię tematy mentoringu, coachingu czy szkolenie dla kierowników i managerów zapoznaj się z naszymi szkoleniami otwartymi lub zamkniętymi. Pamiętaj Gamma została wybrana firmą szkoleniową roku! Warto nam zaufać.


  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
  Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
  Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
  Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
  TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.