Czym jest Microlearning i jakie są jego najważniejsze cechy?

Aby odciągnąć nas od przeciążenia podczas procesu uczeniu się i dostosować do trendów w przetwarzaniu informacji, wkroczyliśmy w erę microlearning. Dla dzisiejszych bardzo zabieganych osób nauka musi być krótka, zwięzła i dostępna w dowolnym momencie, miejscu i z dowolnego urządzenia preferowanego przez uczącego się. Te zmieniające się potrzeby dały początek nowemu trendowi uczenia się metodą małych kroków.

6 lutego 2019
zdjęcie - Czym jest Microlearning i jakie są jego najważniejsze cechy?


Czym jest Microlearning i jakie są jego najważniejsze cechy?


Czym właściwie jest microlearning?

Microlearning to strategia uczenia się, która dostarcza nowych treści w postaci krótkich i łatwych do przyswojenia informacji. Koncentruje się na osiągnięciu jednego konkretnego rezultatu uczenia się, poprzez podzielenie dużego tematu na liczne moduły o niewielkich rozmiarach i umożliwienie uczniowi zapoznania się z nimi w wybranej przez niego kolejności.

Twitter, Instagram i Vine korzystają z nowoczesnych technologii, przekazujących krótkie informacje, z których wiele dostarcza rozrywki, ale niektóre z nich mogą służyć do nauki. Obecnie zdolność przetwarzania danych pokolenia Millenialsów może być ograniczona do około 140 znaków naraz. Krótkie informacje - nagłówki, tweety, krótkie filmy czy gry pokazały, jak skutecznie dostarczać informacje.

Chociaż pojęcie uczenia się metodą małych kroków istnieje od dawna, wielu z nas nie uświadamiało sobie, jak jest to efektywnym narzędziem do szkolenia nie tylko osoby pracujące, ale i uczniów czy innych osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy. W ostatnich latach microlearning zyskał ogromną popularność w zakresie szkoleń korporacyjnych i edukacji.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wykorzystaj najlepiej jeden z podstawowych zasobów w firmie, którym jest czas. Dowiedz się jak zarządzać swoim czasem tak by pracować efektywnie, a jednocześnie minimalizować wydatkowanie energii. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń otwartych z zakresu efektywności osobistej:

Metody i technologie Microlearning

Ponieważ każdy produkt microlearningu służy tylko jednemu celowi i jest ściśle na niego ukierunkowany, ma z tego względu ograniczony zakres zastosowania.

Oto popularne metody i technologie związane z tym rozwiązaniem edukacyjnym:

 • 1-2 quizy lub ankiety
 • Infografiki
 • Powiadomienia o aktywnościach w mediach społecznościowych
 • Kanały RSS (bardziej tytuły niż treści)
 • Fiszki
 • Krótkie gry
 • Prowadzenie mikrobloga
 • (Krótkie) wideo, w tym interaktywne filmy
 • Pojedyncze studium przypadku
 • Pytanie-odpowiedź
 • Nagrywanie krótkiej odpowiedzi audio lub wideo na pytanie

Korzyści w dostarczaniu Microlearning

Microlearning oferuje szereg atrakcyjnych korzyści, które mogą pokonać niektóre tradycyjne techniki uczenia się. Poniżej znajdują się najważniejsze zalety microlearningu:

Nastawienie na osobę uczącą się

Microlearning pozwala uczniom czuć się odpowiedzialnymi za proces nauki i daje im możliwość wyboru treści, z którymi chcą się zapoznać. Uczący się mają większe poczucie spełnienia – w szybszym czasie uzyskują np. nagrody, a ich postęp jest bardzo widoczny. Poczucie, że zrobili duży krok w kierunku realizacji swoich celów w tak krótkim czasie motywuje ich do dalszej nauki.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma. W poprzednim roku przeszkoliliśmy ponad sześć tysięcy klientów indywidualnych i ponad tysiąc klientów instytucjonalnych. Oferujemy szkolenia HR, managerskie, sprzedażowe i szkolenia dla administracji publicznej. W rankingu Gazety Finansowej – „Najlepsze Firmy Szkoleniowe” po raz kolejny zajęliśmy 1 miejsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Krótka rozpiętość uwagi

Poszanowanie czasu  - tak ważnego dzisiaj - jest nieodłączną częścią microlearning, który jest tak skonstruowany, że uczący się nie muszą inwestować więcej niż 8-10 minut, aby ukończyć moduł. Zwykle jest to znacznie mniej. Ta funkcja jest idealna dla dzisiejszych uczniów z krótkim czasem zdolności przetwarzania danych i napiętymi grafikami zajęć.

Różnorodność treści

Microlearning nie zawsze musi mieć formę tradycyjnego kursu e-learningowego. Mogą to być niezależne jednostki nauczania w dowolnej formie, takie jak krótki film, infografika, podcast, quiz, scenariusze, animacje, interaktywne pliki PDF lub gry. Pomaga  to wyeliminować monotonię w programach szkoleniowych i zwiększyć zainteresowanie wśród uczniów.

Szybka aktualizacja i dostępność na urządzeniach mobilnych

Zazwyczaj wszystkie moduły microlearning są tak zaprojektowane, aby uczniowie mieli do nich dostęp na dowolnym urządzeniu mobilnym - smartfonie, tablecie, notebooku lub iPadzie. Ponadto krótki czas trwania modułów umożliwia mobilny dostęp, a dzięki większości technologii dostosowanych do obsługi microlearningu, możemy łatwo aktualizować dane przy mniejszym zaangażowaniu czasowym.

Możliwość tworzenia treści przez uczniów

Kiedy uczniowie stają się twórcami (i uczą innych), proces nauki staje się bardziej dogłębny. Microlearning to szansa na transformację ról, możliwość tworzenia kanałów społecznościowych, blogów i natychmiastowej reakcji na wypowiedzi innych osób.

Jeden cel na jedną lekcję

Celem nauczania jest to, co uczący się będzie w stanie zrobić lub wiedzieć po ukończeniu szkolenia. Podczas gdy kurs np. e-learningowy dotyczy wielu celów nauczania, microlearning zajmuje się tylko jednym celem na moduł. Uczniowie działają krok po kroku, aby zrozumieć wszystko przed przejściem do kolejnego etapu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.


Zobacz nasze szkolenia HR.

Określone i ukierunkowane informacje

Każdy program szkoleniowy obejmuje dwa rodzaje informacji – nowe i te już znane. W przypadku, gdy tradycyjny e-learning obejmuje obie z nich, microlearning skupia się głównie na nowych informacjach. Pozwala to zaoszczędzić znaczną ilość czasu i sprawia, że moduły zawierają ukierunkowane informacje.

Ograniczanie kosztów

Mamy wiele technologii, w tym te o nazwie social media, które można obecnie wykorzystać do tworzenia lekcji/modułów w microlearningu, i nie wiąże się to z żadnym kosztem.

Samodzielne moduły lub część szkolenia

Jednostki w microlearningu mogą być samodzielne, bez konieczności uzyskiwania dostępu do innych modułów szkoleniowych w celu zrozumienia tematu. Mogą także być częścią bardziej rozbudowanych szkoleń.

Dopasowywanie do bieżących zachowań/nawyków uczącego się

Większość uczniów jest przyzwyczajona do wpatrywania się w ekrany urządzeń mobilnych i przyswajania krótkich ciekawostek. Microlearning wykorzystuje wcześniejsze zachowania, nie wykluczając uczących się i rozwijając nowe nawyki.

Powtórzenia

Microlearning może być wielokrotnie wykorzystywany do dostarczania pokrewnych wiadomości, rozwijania najlepszych praktyk i badania możliwości ucznia w wielu sytuacjach. Dzięki powtarzaniu treści w odpowiednich odstępach czasowych uczniowie będą w stanie szybko zrozumieć temat i zapamiętać go na dłużej.

Zagrożenia i wyzwania w Microlearningu

Kiedy zdecydujemy się wykorzystać podejście microlearningowe w trakcie zdobywania wiedzy i zmiany zachowań, pojawia się również pewne ryzyko.

Nauka bez zobowiązań

Kiedy uczniowie wiedzą, że spotkania zakończą się w krótkim czasie, mogą nie przyswoić w pełni dostarczonej treści.

Bariery technologiczne

Ponieważ większość szkoleń z zakresu microlearning najlepiej przeprowadza się za pomocą technologii internetowych, należy upewnić się, że są one dostosowane do smartfonów lub tabletów, a uczący się są zadowoleni z tych technologii.

Niespójność / Pobieżność informacji

Microlearning może sprawiać, że osoba ucząca się ma poczucie niepełnej wiedzy i braku wystarczającej ilości szczegółów, by zgłębić dany temat.

Nadmierne skupienie

Istnieje ryzyko, że uczący się nie będą w stanie dostrzec głównej istoty tematu, gdyż zbyt wiele poszczególnych informacji zaburzy obraz całości.

Microlearning - podsumowanie

Co jest ważne podczas metody microlearning oraz kilka sposobów na zwiększenie zaangażowania i wydajności uczniów:

 • Skup się na jednej rzeczy
 • Tylko jeden cel na jedną lekcję
 • Nie przytłaczaj się informacjami, które można wyszukiwać i przetwarzać z innych źródeł
 • Wzbogać swoje doświadczenie związane z microlearningiem poprzez wyszukiwanie informacji w Internecie, fora itp.
 • Tylko zwięzłe treści
 • Maksymalnie 5 minutowa lekcja czy spotkanie microlearningowe
 • Spotkaj się z osobami mającymi odpowiednie doświadczenie w tym zakresie
 • Skorzystaj z coachingu
 • Zmieniaj swoje metody
 • Wykorzystuj proste interakcje, gry, wideo, quizy i tekst.

Dzisiejsi pracownicy mają mniej czasu, więcej obowiązków i odpowiedzialności, są nastawieni na wyniki i muszą nadążać za zmieniającymi się czasami i potrzebami biznesowymi.

Właśnie dla takich osób jest przeznaczona metoda nauki małymi krokami. Krótki czas, ukierunkowane informacje, dostęp do dowolnego urządzenia, wydajność i płynność nauki w dowolnym miejscu - te cechy microlearningu sprawiają, że jest to świetne rozwiązanie szkoleniowe nie tylko dla pracowników, ale i innych uczących się osób.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   

Dzisiejsi specjaliści mają więcej możliwości wyboru miejsca zamieszkania i pracy, jednakże mogą być przywiązani do swojej obecnej lokalizacji, a przecież nie wszystkie osoby, których potrzebuje firma, mieszkają w tej samej okolicy.

Kapitał ludzki to dziś najważniejsza przewaga konkurencyjna i najczęstsza bariera rozwoju organizacji. Działy HR coraz więcej wysiłków kierują na pozyskanie i utrzymanie wartościowych pracowników. Efekty tych działań to w skrócie tzw. doświadczenie pracownika / employee expirience. Zapraszamy to lektury Raportu HR 2019 poświęconemu temu zjawisku.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.