Mowa ciała, Mowa twarzy

Komunikacja niewerbalna w tworzeniu pierwszego wrażenia - gestykulacja, sposób chodzenia, mimika - wszystko ma znaczenie!
1 czerwca 2017
zdjęcie - Mowa ciała, Mowa twarzy

Mowa ciała, Mowa twarzy

 • Gestykulacja
  Gestykulujemy po to, by podkreślić wagę naszych słów, coś zaakcentować, pokazać kolejność, określić kształt lub rozmiar czegoś, wskazać jakiś obiekt lub osobę. Swobodna, otwarta, adekwatna do treści wypowiedzi gestykulacja podnosi atrakcyjność i skuteczność nadawcy. Gesty odzwierciedlają także stany emocjonalne – osoba pobudzona, niespokojna będzie wykonywać wiele chaotycznych ruchów ciała, a agresywna może zaciskać pięści czy wymachiwać rękoma.

 • Głowa
  Kiwanie głową, potakiwanie – zgoda, uwaga, akceptacja, potwierdzenie uważnego słuchania.
  Kręcenie głową – nie zgadzanie się, zaprzeczanie, zdziwienie.
  Spuszczanie głowy – przygnębienie, smutek, zmęczenie.

 • Ramiona
  Wzruszanie ramionami – lekceważenie, irytacja, brak zdecydowania.
  Skulenie ramion do przodu – zamykanie się w sobie, wycofanie, przygnębienie.
  Garbienie się – brak motywacji do kontaktu.
  Wychylenie ramion do przodu „otwarte ramiona” – otwarcie się na kontakt, zainteresowanie.

 • Sposób chodzenia
  Energiczny sposób chodzenia wyraża pewność siebie. Ktoś, kto chodzi sztywno lub niezdecydowanie, robi na innych całkiem odmienne wrażenie niż ten, który stąpa żwawo i bez wysiłku.

 • Mimika
  Mimika obejmuje wszystkie rodzaje wyrazu twarzy, zarówno wyraźne, jak subtelne, które wytwarzamy manipulując mięśniami twarzy w czasie interakcji, włącznie z tak zwanym wyrazem „beznamiętnym”, kiedy to twarz pozostaje całkiem nieruchoma. Twarz jest ważnym obszarem dla komunikowania i może ukazywać reakcje emocjonalne oraz postawy wobec innych ludzi, jak i bieżące komentarze. Jedną z głównych funkcji mimiki jest komunikowanie stanów emocjonalnych i postaw, takich jak sympatia lub wrogość.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeśli występujesz publicznie i chcesz pozbyć się tremy, wywołać pierwsze dobre wrażenie oraz być pewnym siebie podczas mówienia do szerszego grona odbiorców, zapraszamy na szkolenie z wystąpień publicznych z Jackiem Rozenkiem . Zobacz również: wizerunek  w miejscu pracy, sztuka-savoir-vivre.

Do wyrażania uczuć używamy całej twarzy, choć najwięcej informacji przenoszą same brwi, oczy i usta.

 • Uniesienia kącików ust do góry - zadowolenie
 • Opuszczenie ich - niezadowolenie
 • Zaciśnięte usta - złość lub wrogość
 • Drżenie dolnej wargi lub jej zagryzanie - smutek, rozżalenie, zdenerwowanie
 • Otwarte usta - zaskoczenie, zdziwienie albo zmęczenie
 • Uśmiech - pozytywne uczucia i myśli

Człowiek zdenerwowany może kontrolować swoją twarz, ale jednocześnie może się przy tym pocić, zaciskać ręce lub mieć drżący głos. Wypieki, zarumienienie twarzy czy czerwone plamy na szyi są mimowolnym wyrazem dyskomfortu psychicznego, lęku, wstydu czy zakłopotania. Obserwując twarz, warto też zauważyć, czy brwi są uniesione, czy opuszczone; czy czoło jest pomarszczone, czy gładkie; czy podbródek ustawiony jest zdecydowanie, czy niepewnie; czy cera jest zaróżowiona, czy blada. Ostatecznie, możemy stwierdzić, że wyrazy mimiczne są, co prawda częściowo zamierzonymi sygnałami społecznymi, lecz odzwierciedlają również prawdziwe stany emocjonalne.

 • Oczy
  Spojrzenie to sposób, w jaki posługujemy się oczami w trakcie konwersacji: w którą stronę patrzymy, jak często nawiązujemy kontakt wzrokowy z rozmówcą, częstotliwość spoglądania oraz warunki towarzyszące zmianom w spojrzeniu. Spoglądanie jest nadzwyczaj ważne w zachowaniach interpersonalnych człowieka. Działa jako sygnał niewerbalny pokazując, na przykład, ukierunkowanie uwagi patrzącego. 
                    
  • Bezpośredni kontakt wzrokowy to gotowość do wspólnej komunikacji i kontaktu - uwaga i zainteresowanie.
  • Patrzenie w bok, opuszczanie oczu, unikanie kontaktu wzrokowego może sygnalizować, że osoba czuje się zakłopotana bądź też kłamie.
  • Błądzenie wzrokiem po ścianie często jest oznaką lekceważenia lub braku zainteresowania.
  • Mrużenie oczu może być odebrane jako zastanawianie się, przypominanie sobie lub konstruowaniu nowych treści.  
  • Uporczywe wpatrywanie się w drugą osobę, może zostać odebrane jako sygnał niechęci do rozmówcy, silną koncentrację na problemie, niepokój lub może sygnalizować groźbę.

 • Dystans
  Odległość, jaką utrzymujesz podczas rozmowy, Twoja reakcja, kiedy drugi człowiek wchodzi na Twoje terytorium – wszystko to są ważne niewerbalne komunikaty.
  Istnieją cztery strefy używane przez nas nieświadomie podczas kontaktu z innymi:
  • strefa intymna – od 0 do 45 cm
  • strefa osobista – od 45 do 120 cm
  • strefa społeczna ( dystans towarzyski ) – od 1,2 do 3,6 m
  • strefa publiczna ( dystans oficjalny ) – od 3,6 do 6 m

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź naszą ofertę. Najpopularniejsze szkolenia sprzedażowe online:

Istnieją dwa rodzaje komunikatów niewerbalnych:

 1. Ruchy ciała, takie jak wyraz twarzy, gesty i postawa;
 2. Zależności przestrzenne - na przykład dystans, jaki utrzymujesz pomiędzy sobą i innymi.

Podczas pierwszego kontaktu każdy postrzega i szereguje w mgnieniu oka wiele informacji, które składają się na całościowy obraz rozmówcy. Mówi się, że ktoś robi wrażenie, lecz ten jednorazowy obraz składa się w rzeczywistości z licznych, szybko po sobie następujących, częściowo wrażeń percepcyjnych. Spoglądając na daną osobę rejestruje się jej budowę ciała, postawę, mimikę, gestykulację. Wszystko to odbywa się niejako „jednocześnie”, ponieważ cały proces oceny przebiega bardzo szybko.

Najistotniejszy jest fakt, iż podstawowym elementem takiej oceny jest spójność treści przekazywanej werbalnie z sygnałami mowy ciała.

Chcesz dowiedzieć się więcej o mowie ciała? Zobacz nasze szkolenia z komunikacji. Zobacz rónież szkolenia interpersonalne, szkolenia managerskie i szkolenia handlowe oferowanie przez nas. Gamma - firma szkoleniowa roku.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Dr Stephen Covey to jeden z 25 najbardziej wpływowych Amerykanów według magazynu Time. Całe swoje życie poświęcił na badanie natury człowieka, jego rozwoju i relacji z innymi. Na podstawie doświadczenia oraz poglądów głoszących, że osiągnięcie sukcesu powiązane jest z cechami charakteru i życiem zgodnie z ustalonymi zasadami, stworzył 7 nawyków skutecznego działania. Dzięki nim człowiek może zmienić samego siebie, poprawić relacje z innymi i stać się skutecznym przywódcą.

Codzienność zawodowa generuje wiele wyzwań. Dzięki nim nasza praca jest ciekawa, kreatywna i kształtuje rozwój, nie tylko zawodowy, ale i osobisty. Aby podpisać się pod powyższymi stwierdzeniami, wyzwania powinny być zrównoważone z chęcią ich stałego podejmowania. Co zatem może spowodować, że będziemy otwarci na to co nowe, niewiadome lub trudne i dotychczas nierozwiązane?

Ta metoda jest wykorzystywana również do poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Może być praktykowana  indywidualnie, jak i grupowo. Jest znakomitym narzędziem dla menadżera do wszechstronnej analizy firmowych projektów i podsuwanych przez współpracowników pomysłów.

Pomodoro to prosta metoda pomagająca w zarządzaniu czasem, zwiększeniu koncentracji i podniesieniu efektywności.

Jedną z najbardziej popularnych koncepcji zadowolenia z pracy i motywacji wewnętrznej pracownika  jest Model Cech Pracy (JCM) autorstwa Hackmana i Oldhama. Teoria JCM wskazuje czynniki, które przyczyniają się do osiągnięcia zawodowej satysfakcji.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Gamma przeprowadziła w marcu osiem specjalistycznych pokazów dotyczących Onboardingu 2.0, w których udział wzięło ponad 160 ekspertów. Ideą pokazu było możliwie dokładne odwzorowanie pierwszego dnia nowego pracownika w szeregach organizacji. Uczestnicy pokazów wcielili się w nowo zrekrutowanych specjalistów ds. HR w firmie Gamma, mieli szansę wejść w buty adepta.
Szanowni Państwo!
Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.