Mowa ciała, Mowa twarzy

Komunikacja niewerbalna w tworzeniu pierwszego wrażenia - gestykulacja, sposób chodzenia, mimika - wszystko ma znaczenie!
zdjęcie - Mowa ciała, Mowa twarzy

Mowa ciała, Mowa twarzy

 • Gestykulacja
  Gestykulujemy po to, by podkreślić wagę naszych słów, coś zaakcentować, pokazać kolejność, określić kształt lub rozmiar czegoś, wskazać jakiś obiekt lub osobę. Swobodna, otwarta, adekwatna do treści wypowiedzi gestykulacja podnosi atrakcyjność i skuteczność nadawcy. Gesty odzwierciedlają także stany emocjonalne – osoba pobudzona, niespokojna będzie wykonywać wiele chaotycznych ruchów ciała, a agresywna może zaciskać pięści czy wymachiwać rękoma.

 • Głowa
  Kiwanie głową, potakiwanie – zgoda, uwaga, akceptacja, potwierdzenie uważnego słuchania.
  Kręcenie głową – nie zgadzanie się, zaprzeczanie, zdziwienie.
  Spuszczanie głowy – przygnębienie, smutek, zmęczenie.

 • Ramiona
  Wzruszanie ramionami – lekceważenie, irytacja, brak zdecydowania.
  Skulenie ramion do przodu – zamykanie się w sobie, wycofanie, przygnębienie.
  Garbienie się – brak motywacji do kontaktu.
  Wychylenie ramion do przodu „otwarte ramiona” – otwarcie się na kontakt, zainteresowanie.

 • Sposób chodzenia
  Energiczny sposób chodzenia wyraża pewność siebie. Ktoś, kto chodzi sztywno lub niezdecydowanie, robi na innych całkiem odmienne wrażenie niż ten, który stąpa żwawo i bez wysiłku.

 • Mimika
  Mimika obejmuje wszystkie rodzaje wyrazu twarzy, zarówno wyraźne, jak subtelne, które wytwarzamy manipulując mięśniami twarzy w czasie interakcji, włącznie z tak zwanym wyrazem „beznamiętnym”, kiedy to twarz pozostaje całkiem nieruchoma. Twarz jest ważnym obszarem dla komunikowania i może ukazywać reakcje emocjonalne oraz postawy wobec innych ludzi, jak i bieżące komentarze. Jedną z głównych funkcji mimiki jest komunikowanie stanów emocjonalnych i postaw, takich jak sympatia lub wrogość.

Poprawność językowa w pismach urzędowych
2020-11-18
18 listopada 2020
Poprawność językowa w pismach urzędowych
Nasze mówienie i pisanie nie służy na szczęście tylko prostej komunikacji, ma wiele różnych ważnych funkcji ...”

Do wyrażania uczuć używamy całej twarzy, choć najwięcej informacji przenoszą same brwi, oczy i usta.

 • Uniesienia kącików ust do góry - zadowolenie
 • Opuszczenie ich - niezadowolenie
 • Zaciśnięte usta - złość lub wrogość
 • Drżenie dolnej wargi lub jej zagryzanie - smutek, rozżalenie, zdenerwowanie
 • Otwarte usta - zaskoczenie, zdziwienie albo zmęczenie
 • Uśmiech - pozytywne uczucia i myśli

Człowiek zdenerwowany może kontrolować swoją twarz, ale jednocześnie może się przy tym pocić, zaciskać ręce lub mieć drżący głos. Wypieki, zarumienienie twarzy czy czerwone plamy na szyi są mimowolnym wyrazem dyskomfortu psychicznego, lęku, wstydu czy zakłopotania. Obserwując twarz, warto też zauważyć, czy brwi są uniesione, czy opuszczone; czy czoło jest pomarszczone, czy gładkie; czy podbródek ustawiony jest zdecydowanie, czy niepewnie; czy cera jest zaróżowiona, czy blada. Ostatecznie, możemy stwierdzić, że wyrazy mimiczne są, co prawda częściowo zamierzonymi sygnałami społecznymi, lecz odzwierciedlają również prawdziwe stany emocjonalne.

 • Oczy
  Spojrzenie to sposób, w jaki posługujemy się oczami w trakcie konwersacji: w którą stronę patrzymy, jak często nawiązujemy kontakt wzrokowy z rozmówcą, częstotliwość spoglądania oraz warunki towarzyszące zmianom w spojrzeniu. Spoglądanie jest nadzwyczaj ważne w zachowaniach interpersonalnych człowieka. Działa jako sygnał niewerbalny pokazując, na przykład, ukierunkowanie uwagi patrzącego. 
                    
  • Bezpośredni kontakt wzrokowy to gotowość do wspólnej komunikacji i kontaktu - uwaga i zainteresowanie.
  • Patrzenie w bok, opuszczanie oczu, unikanie kontaktu wzrokowego może sygnalizować, że osoba czuje się zakłopotana bądź też kłamie.
  • Błądzenie wzrokiem po ścianie często jest oznaką lekceważenia lub braku zainteresowania.
  • Mrużenie oczu może być odebrane jako zastanawianie się, przypominanie sobie lub konstruowaniu nowych treści.  
  • Uporczywe wpatrywanie się w drugą osobę, może zostać odebrane jako sygnał niechęci do rozmówcy, silną koncentrację na problemie, niepokój lub może sygnalizować groźbę.

 • Dystans
  Odległość, jaką utrzymujesz podczas rozmowy, Twoja reakcja, kiedy drugi człowiek wchodzi na Twoje terytorium – wszystko to są ważne niewerbalne komunikaty.
  Istnieją cztery strefy używane przez nas nieświadomie podczas kontaktu z innymi:
  • strefa intymna – od 0 do 45 cm
  • strefa osobista – od 45 do 120 cm
  • strefa społeczna ( dystans towarzyski ) – od 1,2 do 3,6 m
  • strefa publiczna ( dystans oficjalny ) – od 3,6 do 6 m

Efektywność osobista w oparciu o model R. Diltsa
szkolenie na zamówienie/szkolenie zamknięte
Efektywność osobista w oparciu o model R. Diltsa
Idea jest jak wirus. Gdy zagnieździ się w umyśle, nie da się jej już usunąć

Istnieją dwa rodzaje komunikatów niewerbalnych:

 1. Ruchy ciała, takie jak wyraz twarzy, gesty i postawa;
 2. Zależności przestrzenne - na przykład dystans, jaki utrzymujesz pomiędzy sobą i innymi.

Podczas pierwszego kontaktu każdy postrzega i szereguje w mgnieniu oka wiele informacji, które składają się na całościowy obraz rozmówcy. Mówi się, że ktoś robi wrażenie, lecz ten jednorazowy obraz składa się w rzeczywistości z licznych, szybko po sobie następujących, częściowo wrażeń percepcyjnych. Spoglądając na daną osobę rejestruje się jej budowę ciała, postawę, mimikę, gestykulację. Wszystko to odbywa się niejako „jednocześnie”, ponieważ cały proces oceny przebiega bardzo szybko.

Najistotniejszy jest fakt, iż podstawowym elementem takiej oceny jest spójność treści przekazywanej werbalnie z sygnałami mowy ciała.

Chcesz dowiedzieć się więcej o mowie ciała? Zobacz nasze szkolenia z komunikacji. Zobacz rónież szkolenia interpersonalne, szkolenia managerskie i szkolenia handlowe oferowanie przez nas. Gamma - firma szkoleniowa roku.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

Zobacz:
Webinary, Interaktywne Szkolenia Online
Zobacz szkolenia powiązane z tematem artykułu:
Podstawowe Techniki Sprzedaży
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje, Stanowiska pracy
Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów
Artykuły, Artykuły cd., Prawo
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły:

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.
Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?
Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Gamma przeprowadziła w marcu osiem specjalistycznych pokazów dotyczących Onboardingu 2.0, w których udział wzięło ponad 160 ekspertów. Ideą pokazu było możliwie dokładne odwzorowanie pierwszego dnia nowego pracownika w szeregach organizacji. Uczestnicy pokazów wcielili się w nowo zrekrutowanych specjalistów ds. HR w firmie Gamma, mieli szansę wejść w buty adepta.
Szanowni Państwo! Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl

Najbliższe terminy szkoleń związane z tym artykułem

Budowanie odporności psychicznej w czasach VUCA
30 października 2020 Szkolenie online
Jesteśmy sumą doświadczeń. Takich doświadczeń jakie serwuje nam dziś świat nie otrzymaliśmy nigdy. Nie jesteśmy na nie odpowiednio przygotowani....
Efektywne zarządzanie sobą w czasie
2 listopada 2020 - 3 listopada 2020 Warszawa
Czas jest zasobem nieodnawialnym. Zarządzanie czasem to tak naprawdę zarządzanie sobą w czasie - swoimi priorytetami, podziałem pracy, energią....

Najpopularniejsze artykuły w tym dziale

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
Gamma na FBGamma w LN
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
 ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji