REALNA WSPÓŁPRACA W WIRTUALNYM ZESPOLE

Wiele ludzi może kojarzyć zespół wirtualny z zespołem nierzeczywistym, złożonym z awatarów. Jednak zespół wirtualny jest jak najbardziej rzeczywisty, składa się z rzeczywistych ludzi, którzy wykonują realną pracę.
4 kwietnia 2017
zdjęcie - REALNA WSPÓŁPRACA W WIRTUALNYM ZESPOLE

REALNA WSPÓŁPRACA W WIRTUALNYM ZESPOLE

Wirtualny zespół, zespoły wirtualne

 

„Wirtualny zespół, jak każdy zespół, to grupa ludzi, którzy współpracują poprzez wzajemnie zależne zadania, kierując się wspólnym celem. W przeciwieństwie do konwencjonalnych zespołów wirtualny zespół pracuje w rozproszeniu, jeśli chodzi o  przestrzeń, czas i granice organizacyjne, wspierając się technologią, aby móc się komunikować”.

Jessica Lipnack i Jeffrey Stamps. Virtual Teams: Reaching Across Space,
Time, and Organizations with Technology.


Do kategorii wirtualnych zalicza się także zespoły hybrydowe, w których część członków pracuje w tradycyjnym modelu twarzą w twarz, a pozostali współpracują zdalnie.

Zespoły wirtualne stają się coraz bardziej powszechne. „Praca” w takim zespole oznacza logowanie się na platformie do zarządzania projektami. „Spotkanie” oznacza kliknięcie linku zapraszającego do wirtualnego „meeting roomu”. Szacuje się, że w niektórych branżach (np. IT) 40-60% zadań projektowych jest wykonywanych przez pracowników rozproszonych terytorialnie.

Korzyści płynące z pracy zespołu wirtualnego są oczywiste: oszczędność kosztów podróży, oszczędność czasu, ograniczenie liczby niepotrzebnych spotkań, zwiększenie elastyczności pracy itd. Te wszystkie zalety powodują, że zespoły wirtualne mogą być coraz bardziej popularne… ale niekoniecznie zawsze bardziej efektywne.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:

Zespół wirtualny jest naprawdę inny niż zespół tradycyjny

Niestety zbyt wiele firm traktuje swoje zespoły wirtualne w ten sam sposób jak zespoły tradycyjne. Z badań wynika , że powszechną praktyką w zespołach wirtualnych jest recykling wytycznych i najlepszych praktyk stosowanych w zespołach tradycyjnych. Prawdę mówiąc, taka sytuacja przypomina porównywanie jabłek z gruszkami.

W porównaniu z tradycyjnym zespołem współpraca w zespole wirtualnym pracownicy mają dużo więcej trudności z:

 • podejmowaniem zespołowych decyzji,
 • rozwiązywaniem konfliktów wewnątrz zespołu,
 • wyrażaniem indywidualnych opinii,
 • tworzeniem nieformalnej atmosfery w zespole,
 • budowaniem przyjaznych relacji z innymi.


Źródło: RW3 Culture Wizzard

 

Wyzwania dla dobrej współpracy w zespole wirtualnym

 

Sukces zespołu wirtualnego w głównej mierze zależy od umiejętności skutecznego współdziałania członków zespołu. Umiejętności pracowników muszą rekompensować immanentny brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami poprzez budowanie zaufania, dobrych relacji i ducha zespołowego.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video

Sprawdź nasze szkolenia online:

Rozwijanie umiejętności współpracy w zespole

Jeden z naszych klientów reprezentujący branżę finansową zgłosił Gammy Discover (dział firmy zajmujący inteligentnym team buildingiem)  potrzebę zorganizowania spotkania integracyjnego dla pracowników rozproszonych terytorialnie. Postanowiliśmy, że jest to nie tylko okazja do tego, aby współpracownicy się ze sobą zintegrowali i lepiej poznali, ale także by zdobyli ważne umiejętności ułatwiające wirtualną współpracę między sobą.

Współpraca w zespole szkolenie które zmieni twoje podejście do pracy zespołowej! Zobacz szkolenia Gammy związane z tym tematem w działach: szkolenia otwarte i szkolenia administracja. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

 

Zaprojektowaliśmy program zawierający kilka lekcji, dzięki którym uczestnicy zaplanują działania będące odpowiedzią na następujące pytania:

 • „Co powinniśmy zrobić, aby obdarzać się wzajemnie większym zaufaniem?”,
 •  „Co możemy zrobić, aby wzmocnić spójność i ducha zespołu?”,
 • „Jak powinniśmy rozwiązywać problemy pojawiające się podczas współpracy?”.


Przykładowy zestaw wypracowanych praktyk:

 • opracowanie strony internetowej zespołu, na której jego członkowie mogą dzielić się informacjami i lepiej się poznać (wspólna przestrzeń wirtualna),
 • stworzenie możliwości nieformalnej i spontanicznej komunikacji poprzez wykorzystanie narzędzi do komunikacji natychmiastowej, takich jak np. Facebook lub Twitter,
 • zobowiązanie do wirtualnego świętowania sukcesów zespołowych i indywidualnych,
 • zaplanowanie cyklicznych bezpośrednich spotkań,
 • opracowanie kryteriów prowadzenia wirtualnej dyskusji i wymiany opinii,
 • stworzenie „Kodeksu postępowania” w sytuacjach konfliktowych,
 • zobowiązanie do udzielania natychmiastowego feedbacku,
 • wypracowanie zasad przyjmowania feedbacku,
 • ustalenie regularnych „remanentów”, których celem jest udoskonalanie procesów zespołowych,
 • częstsze wykorzystanie wideo podczas telekonferencji („Chcemy widzieć swoje twarze”).


Wyszliśmy z założenia, że ograniczenie się do klasycznych zabaw integrujących wirtualny zespół będzie niewykorzystaną szansą na to, aby pracownicy mogli zdobyć konkretne umiejętności, które pozwolą im na lepsze funkcjonowanie w zespole i lepsze rezultaty pracy.

 

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Zarządzanie grupą pracowników, gdzie kłótnie i niedopowiedzenia występują na porządku dziennym to zupełna norma. To tak jak w przypadku dysfunkcyjnej rodziny, a może nawet gorzej, ponieważ to właśnie z naszą dysfunkcyjną „rodziną” w pracy spędzamy większość naszego czasu – co najmniej 40 godzin tygodniowo.

„Dlaczego” Simona Sineka ma na celu pobudzać ludzi do robienia tego, co ich inspiruje, aby wszyscy razem mogli zmieniać świat. Sinek mówi, pisze, uczy, doradza i tworzy produkty, aby rozpowszechnić ten przekaz.

W powieści „Man’s Search for Meaning (Człowiek szukający sensu)”, Viktor Frankl wspomina iż osoby które najlepiej zarządzały swoim życiem w obozie, potrafiły też w idealny sposób kontrolować swoje zachowanie i uczucia.  Frankl wiedział że nawet w najgorszych możliwych warunkach, człowiek może przetrwać jeśli jest odporny psychicznie i posiada odpowiednie nastawienie.

Sfera zawodowa jest obszarem niezwykle konfliktogennym. To miejsce, gdzie ścierają się interesy i osobiste ambicje, a rywalizacja jest codziennością. A wszystko to rodzi poważne tarcia i antagonizmy. Konflikty w pracy mogą powstawać w wielu konfiguracjach. I może być w nie zamieszane wiele osób.

Genchi Genbutsu oznacza konieczność osobistego zweryfikowania wszystkich faktów dotyczących danego problemu. Zasada Genchi Genbutsu to jeden z najważniejszych elementów kultury pracy w japońskich firmach.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Szanowni Państwo!
Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Szanowni Państwo!
Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Mentalność, czyli sposób myślenia pracowników, ma ogromny wpływ na indywidualną i zespołową skuteczność. Umiejętności mentalne, takie jak: wytrwałość w pokonywaniu przeszkód, mobilizowanie się wobec wyzwań, samomotywacja, poczucie odpowiedzialności i myślenie globalne, są niezastąpionymi kompetencjami wszystkich pracowników firmy bez względu na pozycję i zajmowane stanowisko.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.