Bezpieczna droga leków – z laboratorium do klienta

Produkcja i dystrybucja leków jest dziedziną która wymaga niesamowitej odpowiedzialności, kontroli i niezmiennej jakości. Jest to bardzo ważne, ponieważ tutaj w grę wchodzi ludzkie życie i zdrowie.

zdjęcie - (the_title())


Bezpieczna droga leków - z laboratorium do klienta

Produkcja i dystrybucja leków jest dziedziną która wymaga niesamowitej odpowiedzialności, kontroli i niezmiennej jakości. Jest to bardzo ważne, ponieważ tutaj w grę wchodzi ludzkie życie i zdrowie. Wszelkie niedociągnięcia mogłyby skutkować poważnym uszczerbkiem a nawet śmiercią pacjenta. Z tego powodu polskie prawo przewiduje szereg przepisów regulujących te kwestie. Należą do nich deklaracja QP oraz dobra praktyka dystrybucyjna.

Przepisy te określają wymogi które musi spełniać zarówno producent jak i dostawca leków, aby były one bezpieczne dla pacjentów. Deklaracja QP to zbiór przepisów określający parametry leków które muszą być przedstawione na opakowaniu oraz zasady badania składników czynnych substancji leczniczej.

Deklaracja QP to również określenie sposobów zwalczania podróbek leków, które stały się plagą europejskiego rynku. Deklaracja ta nakładana na przedsiębiorców obowiązek kontroli i oznakowania leków, który jest zgodny z tymi przepisami. Każde uchybienie może kończyć się niedopuszczeniem leków do sprzedaży lub ich wycofaniem.

Kolejna kwestia to deklaracja osoby wykwalifikowanej. Jest to dokument który uprawnia daną osobę do sprzedaży leków wytworzonych przez nią samą. Najczęściej dotyczy ona leków wytwarzanych w aptece z różnych substancji czynnych. Deklaracja osoby wykwalifikowanej umożliwia w sposób legalny wprowadzanie do obrotu leków wytwarzanych przez osoby uprawnione.

Deklaracja osoby wykwalifikowanej jest obowiązkowa, ponieważ w przypadku sprzedaży leków bez takowej deklaracji, możemy być pociągnięci do bardzo poważnych konsekwencji, które wiążą się nawet z pobytem w więzieniu. Dobra praktyka dystrybucyjna hurtownia farmaceutyczna nakłada na przedsiębiorcę szereg obowiązków z tym związanych.

Jest to między innymi wprowadzenie procedur kontroli jakości produktów dostarczanych przez hurtownię. Musi on dokładnie wiedzieć z jakiego źródła pochodzi lek oraz czy jest w pełni bezpieczny. Dobra praktyka dystrybucyjna hurtownia farmaceutyczna reguluje wszystkie zagadnienia związane z dostarczaniem leków do aptek oraz może pociągać przedsiębiorcę do odpowiedzialności w przypadku wszelkich uchybień.

Wszelkie te procedury mają za zadanie zabezpieczyć rynek lekarstw, przed wprowadzaniem do obrotu szkodliwych substancji a co za tym idzie chorób a nawet śmierci wielu osób.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.