Ceny transferowe – metody rozliczeń między przedsiębiorstwami

Istnieje wiele różnych metod rozliczeniowych. Jedna z nich, która jest dość często stosowana w przypadku podmiotów, które są ze sobą powiązane, wykorzystuje tak zwane ceny transferowe. Co to takiego, kiedy i jak można je stosować w ramach biznesu oraz gdzie zdobyć rzetelną wiedzę na ich temat? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule.

zdjęcie - (the_title())

 
Ceny transferowe - metody rozliczeń między przedsiębiorstwami

Istnieje wiele różnych metod rozliczeniowych. Jedna z nich, która jest dość często stosowana w przypadku podmiotów, które są ze sobą powiązane, wykorzystuje tak zwane ceny transferowe. Co to takiego, kiedy i jak można je stosować w ramach biznesu oraz gdzie zdobyć rzetelną wiedzę na ich temat? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule.

Na początek trochę teorii i definicji

Zdobycie wiedzy o zawiłościach prawno-finansowych, związanych z cenami transferowymi, może znacząco wpłynąć na rozwój przedsiębiorstwa. Jeśli chcielibyście pogłębić swoją wiedzę oraz dowiedzieć się, jak w swojej firmie wprowadzić ceny transferowe szkolenie ze specjalistami – prawnikami i finansistami, którzy krok po kroku opowiedzą o wszystkich aspektach, to wręcz konieczność. Warto również systematycznie poszerzać swoją wiedzę, gdyż regulacje i przepisy się nieustannie zmieniają. Szkolenia pozwalają ugruntować to, co już wiemy i poznać aktualizacje obowiązków.

Kiedy możemy wprowadzić ceny transferowe?

Ceny transferowe rozpatruje się zawsze w odniesieniu do konkretnej transakcji. Zacznijmy zatem od dokładnego zrozumienia tego najbardziej podstawowego terminu.

Czym w ogóle jest transakcja? To dość obszerne pojęcie, w którego skład wchodzą zarówno wszelkie operacje handlowe, jak kupno czy sprzedaż dóbr materialnych oraz niematerialnych oraz świadczenie usług. Dodatkowo transakcja może oznaczać transfer dóbr materialnych, niematerialnych i usług pomiędzy poszczególnymi podmiotami.

Olbrzymia ilość transakcji, które są przeprowadzane na światowym rynku, odbywa się pomiędzy podmiotami powiązanymi, zwłaszcza takimi, które występują w jednej grupie kapitałowej. Może to być przepływ towarów między przedsiębiorstwami (również międzypaństwowy) lub też świadczenie konkretnych usług dla osób prawnych.

Ceny transferowe (z angielskiego transfer pricing) są stosowane we wszystkich transakcjach tego typu. Pojawiają się w działaniach między podmiotami powiązanymi kapitałowo, rodzinne lub osobowo, a także z podmiotami, mającymi siedzibę w tak zwanych rajach finansowych.

Stosowanie cen transferowych ma bezpośredni wpływ na wysokość zysku poszczególnych podmiotów oraz całej grupy kapitałowej, a także na jej konkurencyjność w porównaniu do konkurencji.

Jak przebiega cała procedura? Jakie są wymagania wobec firm powiązanych, które przeprowadzają transakcje z cenami transferowymi?

Obowiązki i wymagania dla podmiotów powiązanych

Wprowadzenie tego typu rozwiązania przy podmiotach powiązanych niekiedy wiąże się z obowiązkiem przygotowania dokumentacji cen transakcyjnych. Konieczność pojawia się, gdy zostaną przekroczone ustalane odgórnie limity, obejmujące transakcję lub ich większą ilość pomiędzy poszczególnymi, powiązanymi podmiotami, wprowadzając ograniczenia kwot za dany rok pomiędzy firmami.

Jaki jest cel takiej dokumentacji? Przede wszystkim ma ona udowodnić rynkowy charakter cen, które zostały wykorzystane w transakcji. Dlatego w jej ramach koniecznie musi się znaleźć metoda szacowania ceny. Dokładnie opisuje ona sposób powiązania podmiotów, wysokość przychodów i kosztów przedsiębiorstw itp. Wszystkie obowiązki podatnika z tym związane są zawarte w ustawach o podatku dochodowym.

Konkretna metoda powinna być wybierana dla każdej transakcji indywidualnie, po przeanalizowaniu słabych i mocnych stron dostępnych sposobów szacowania cen. Po wstępnym wyborze, konieczne jest również zweryfikowanie spójności metody z charakterem transakcji.

Ceny transferowe szkolenie Warszawa

W jaki sposób można poszerzać wiedzę z zakresu cen transferowych?

Warto zorganizować szkolenie zamknięte dla pracowników, na którym będą mogli poznać poszczególne elementy oraz zapoznać się z obowiązkami podatkowo-prawnymi, związanymi ze stosowaniem cen transferowych. Tego typu zajęcia powinny odbywać się regularnie, żeby osoby zajmujące się w firmie finansami, były na bieżąco z nowelizacjami ustaw i obowiązkami z nich wynikających.

Transakcje z cenami transferowymi mogą przynieść wiele korzyści dla wykorzystujących je podmiotów. Trzeba jednak pamiętać, że aby stosować je rzetelnie i właściwie, konieczna jest szeroka wiedza z zakresu prawa i finansów. Oprócz szkoleń w firmie, w zdobyciu jej pomagają liczne warsztaty i prelekcje, przedstawiające zagadnienie ogólnie lub prezentujące jego specyficzne elementy.

Jak twierdzili już starożytni Rzymianie – nieznajomość prawa szkodzi. Ale jego zrozumienie i stosowanie, może również przynieść wiele korzyści oraz wpłynąć znacząco na rozwój naszej wiedzy i samego przedsiębiorstwa.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.