Certyfikat rezydencji

Czym jest certyfikat rezydencji podatkowej? W najprostszym rozumieniu, jakie daje nam ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, należy go rozumieć jako zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika, bądź też o miejscu jego zamieszkania. Jego celem jest przeciwdziałanie unikania podwójnego opodatkowania. Pierwotnie występowały one w wersji tylko papierowej, jednakże wraz z biegiem czasu można dostrzec, że zaczęto uznawać także jej e-odpowiedniki.

zdjęcie - Certyfikat rezydencji
 
Czym jest certyfikat rezydencji podatkowej? W najprostszym rozumieniu, jakie daje nam ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, należy go rozumieć jako zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika, bądź też o miejscu jego zamieszkania. Jego celem jest przeciwdziałanie unikania podwójnego opodatkowania. Pierwotnie występowały one w wersji tylko papierowej, jednakże wraz z biegiem czasu można dostrzec, że zaczęto uznawać także jej e-odpowiedniki. Takie działania mają za zadanie usprawnić politykę podatkową.
 
Zadaniem certyfikatu jest dokumentacja stanu przeszłego, jak i teraźniejszego. Powinien on zawierać takie elementy jak m. in. datę wystawienia oraz jego ewentualny okres ważności. Ponadto (najważniejsze) miejsce zamieszkania bądź też miejsce siedziby firmy. Musi być także w nim opisany cel w jakim został on wydany, a także nazwę organu który to wydał owe zaświadczenie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy  na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Co ważne sam certyfikat zachowuje swoją ważność tak długo, jak długo nic nie uległo zmianie w stanie majątkowym podatnika ( pod warunkiem, ze nie jest określony ramami czasowymi). Przejdź więc teraz do konkretów, czyli co zyskują na ty, np. cudzoziemcy. W przypadku gdy pracujący w Polsce obcokrajowiec posiada certyfikat rezydencji podatkowej, może on stosować ulgowe zasada opodatkowania jakie wynikają z umów międzynarodowych, Jest to spore udogodnienie dla wielu pracujących cudzoziemców.
 
Certyfikaty rezydencji są ważne oraz obowiązkowe, dlatego należy liczyć konsekwencjami jeśli ich nie wypełniamy. Warto także podkreślić, że nie tylko one lecz całe prawo podatkowe choć mogłoby się wydawać, że działa przeciw nam to jest bardzo ważne dla odpowiedniego funkcjonowania całego państwa.

Pozwala ono na pozyskanie podatków, które to są następnie wykorzystywane w celu lepszego funkcjonowania dóbr publicznych, oraz różnego rodzaju instytucji. Certyfikat rezydencji jest tylko jednym z przykładów działania prawa podatkowe, stąd należ się liczyć także z innymi możliwościami jakie mogą na na spaść w przypadku podatków.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.