Co powinna wiedzieć kadrowa?

W dzisiejszych czasach zadania działu personalnego można podzielić na dwa obszary, czyli związane z HR-em twardym i z HR-em miękkim. Te dwie grupy specjalistów różnią się od siebie przygotowaniem zawodowym.

zdjęcie - (the_title())


Co powinna wiedzieć kadrowa?

W dzisiejszych czasach zadania działu personalnego można podzielić na dwa obszary, czyli związane z HR-em twardym i z HR-em miękkim. Te dwie grupy specjalistów różnią się od siebie przygotowaniem zawodowym.

Kadrowa to specjalista do spraw twardego HR. Praca na tym stanowisku wymaga znajomości wielu ustaw i aktów wykonawczych. Konieczna na tym stanowisku jest wiedza z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz znajomość zagadnień podatku dochodowego od osób fizycznych. Przepisy ciągle się zmieniają a zatem każda kadrowa musi aktualizować swoją wiedzę. Świetnym rozwiązaniem dla pracowników zatrudnionych na tym stanowisku jest szkolenie kadry i płace.

Do podstawowych obowiązków kadrowej należy prowadzenie dokumentacji związanej z zatrudnieniem pracowników. Obecnie w kadrach istotną kwestią jest RODO, dlatego też szkolenie dane osobowe dla specjalisty do spraw kadr i płac jest konieczne.

Zakres obowiązków kadrowej jest bardzo obszerny. Poza prowadzeniem dokumentacji personalnej specjalista tej dziedziny zajmuje się naliczaniem wynagrodzeń, składek do ZUS oraz podatku dochodowego. Do realizowania tego rodzaju zadań niezbędna jest znajomość rozporządzeń dotyczących naliczania wynagrodzeń za czas urlopu wypoczynkowego oraz innych nieobecności a także zasad wypłaty wszelkiego rodzaju zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. To specjaliści ds. kadr i płac odpowiadają za rozliczanie czasu pracy.

Zagadnienie czasu pracy jest istotne a zaraz skomplikowane i bardzo często kontrolowane przez PIP. Z tego też powodu czas pracy szkolenie dla kadrowych jest wskazane. Poza tym na stanowisku tym wymagana jest znajomość obsługi komputera a w szczególności programów kadrowo-płacowych oraz programu Płatnik i MS Excel.

Podsumowując można powiedzieć że dynamika zmian w prawie pracy jest dość duża i wiedza szybko się dezaktualizuje. Dlatego też jest to praca dla osób, które lubią się uczyć i są gotowe na ciągłą naukę i udział we wszelkich szkoleniach kadrowo-płacowych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.