Co prawo pracy mówi o rekrutacji pracowników?

Rekrutacja pracowników stanowi niezwykle istotny i ważny proces absolutnie w każdej firmie. Wszelkie szkolenia z rekrutacji uczą nas, w jaki sposób dobrze wybrać pracownika, niemniej jednak czy to wszystko? No właśnie nie do końca.

zdjęcie - (the_title())


Co prawo pracy mówi o rekrutacji pracowników?

Rekrutacja pracowników stanowi niezwykle istotny i ważny proces absolutnie w każdej firmie. Wszelkie szkolenia z rekrutacji uczą nas, w jaki sposób dobrze wybrać pracownika, niemniej jednak czy to wszystko? No właśnie nie do końca.

Szkolenia z rekrutacji i jej przebieg

Na początek warto jeszcze generalnie kilka słów powiedzieć o samym przebiegu takiej rekrutacji. Otóż generalnie rzecz ujmując, szczególnie istotne są dwie rzeczy. Pierwsza - to właściwe opisać, kogo my w zasadzie potrzebujemy na dane stanowisko. Druga zaś natomiast odnosi się do stwierdzenia, czy kandydat wybrany przez nas, rzeczywiście będzie wszelkie nasze wymagania spełniał. Co tu może być trudnego?

W zakresie pierwszej sprawy istotne jest to, co możemy zaoferować danemu pracownikowi. Co ważne- często dość sporo do powiedzenia w tym zakresie ma właściwie nie pracodawca, a prawo pracy. Ono określa, co można zaproponować, jakie pracodawca może zastosować środki ochronne pozwalające mu zwolnić niepożądanego pracownika itp.

Druga sprawa też nie jest taka prosta - standardowo oceniamy bowiem generalnie pracownika. Co jednak może podlegać ocenie? Czy można dokonać analizy grafologicznej podpisu? O co można zapytać podczas rozmowy rekrutacyjnej, a co zostanie uznane za przyszły mobbing? Czy można nagrać rozmowę kwalifikacyjną? Kto może być jej świadkiem?

Wydawać by się mogło, że firmy mają tu pełną dowolność. Tymczasem jednak tak nie jest, a błędy w prowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego mogą zakończyć się chociażby poważnym problemem w postaci pozwu przez niezadowolonego uczestnika rekrutacji.

Szkolenia z kodeksu pracy

Dlatego też trzeba bardzo uważnie podejmować decyzje związane z rekrutacją, a przede wszystkim - należy mieć rzetelną wiedzę w zakresie jej przeprowadzania szczególnie w aspekcie prawnym. W tym doskonale pomogą nam kodeks pracy szkolenia oraz szkolenia z prawa pracy. Dzięki nim dowiemy się dokładnie, co możemy zrobić jako pracodawcy, o co pytać, jakich informacji szukać, jaka tajemnica nas obowiązuje.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.