Co reguluje europejski kodeks celny?

W związku z tym, iż Polska jest członkiem UE wiele różnorodnych przepisów musiało ulec zmianom. Zalicza się do nich między innymi przepisy celne, regulujące przepływ towarów i usług zarówno w obrębie UE jak też poza nią.

Gamma - Co reguluje europejski kodeks celny?


Co reguluje europejski kodeks celny?

W związku z tym, iż Polska jest członkiem UE wiele różnorodnych przepisów musiało ulec zmianom. Zalicza się do nich między innymi przepisy celne, regulujące przepływ towarów i usług zarówno w obrębie UE jak też poza nią.

W celu ujednolicenia przepisów, które pozwalają firmom działać na takich samych zasadach w krajach UE powstał zbiór przepisów, noszący potoczna nazwę Europejski Kodeks Celny. Określa on główne zasady, które obowiązują w całej UE, i do których kraje musza dostosować prawo krajowe. Tylko wtedy bowiem firmy mają zapewnione świadczenie usług lub zakup towarów n tych samych zasadach.

Przepisy celne, a raczej ich odpowiednie stosowanie niezbędne jest na każdym etapie. Tak samo łańcuch dostaw pod względem zgodności z odpowiednimi przepisami powinien być dokładnie sprawdzony, aby dzięki temu uniknąć problemów prawnych. To ujednolicenie przepisów i wprowadzenie takich samych stawek różnorodnych opłat związanych z zawieraniem umów pomiędzy kontrahentami z różnych państw sprawiło że wiele firm może świadczyć usług bardziej konkurencyjnie. Na przykład kontraktowanie usług przewozowych dla wielu polskich firm jest o wiele łatwiejsze, z gry bowiem wiedza jakie opłaty czy formalności czekają ich w każdym kraju UE.

Jednak aby wiedza osób odpowiedzialnych za właściwie stosowanie przepisów w firmie była pełna, najlepiej jest jeżeli podnoszą oni swoje kwalifikacje i poszerzają wiedzę. Dobre są rozmaite szkolenia, które pozwalają na zapoznanie się nie tylko ogólnie z tematem, ale także szczegółowo z planowanymi zmianami. Oczywiście zależy to przede wszystkim od rodzaju wybranego szkolenia.

Firmy bardzo chętnie wysyłają swoich pracowników na tai0e kursy lub nawet decydują się je zorganizować na indywidualne zamówienie. Dzięki ich odpowiedniej wiedzy można bowiem uniknąć sytuacji, w których działalność firmy stanie pod znakiem zapytania ze względu na błędną interpretację przepisów prawa celnego. Tak więc wiedza i rozwój pracowników wprost przekłada sie na korzyści płynące z tego faktu da całej firmy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.