Co się zmieni w kodeksie pracy w 2019 roku?

2019 rok niesie ze sobą wiele zmian. Jedną z nich może być kodeks pracy, ponieważ projekt jego aktualizacji i nowelizacji, dość ciekawie zapatruje się na różne kwestie. Warto jednak podkreślić, że na chwilę obecną jest to jedynie projekt – ma on szansę wejść w życie dopiero po wyborach.

zdjęcie - (the_title())


Co się zmieni w kodeksie pracy w 2019 roku?

2019 rok niesie ze sobą wiele zmian. Jedną z nich może być kodeks pracy, ponieważ projekt jego aktualizacji i nowelizacji, dość ciekawie zapatruje się na różne kwestie. Warto jednak podkreślić, że na chwilę obecną jest to jedynie projekt - ma on szansę wejść w życie dopiero po wyborach. Spójrzmy zatem, co w zasadzie jest w tym nowym kodeksie pracy?

Zmiany w urlopach

Przede wszystkim postuluje się liczne zmiany w urlopach. Co konkretnie może się tutaj zmienić? Przede wszystkim to, że wszyscy będą mieli po równo urlopu, który będzie wynosił w każdym przypadku 26 dni, niezależnie od stażu pracy.

Co więcej - urlop w żaden sposób nie będzie przechodził na następny rok, chyba że już naprawdę w wyjątkowych okolicznościach, odpowiednio umotywowanych, ale nawet to nie wiadomo w zasadzie, jak będzie wyglądać. Dalej warto jeszcze dodać, że w zasadzie będzie istniała konieczność wzięcia urlopu.

Inne zmiany w kodeksie pracy

Zmiany dotyczące urlopów to jednak nie jedyne zmiany, jakie są postulowane. Wiele osób bowiem także zgłasza konieczność wprowadzenia różnych nowych rodzajów umów.

Chodzi o to, aby udostępnić możliwość np. pracy z domu, jeśli jest się chorym albo zatrudnienia kogoś tak jak na umowę o pracę, ale na dany sezon itp. Ponadto zakaz handlu ma być bardziej restrykcyjnie przestrzegany.

Warto jeszcze dodać, że sugerowany jest wyższy podatek ZUS. Co więcej - wypłata za godziny nadliczbowe nie będzie już zamrażana, jak to było kiedyś.

Szkolenia z prawa pracy - konieczność

Trzeba jednak podkreślić stanowczo, że powyżej został przedstawiony zaledwie sam wierzchołek góry lodowej.

Tak naprawdę każdy pracownik i pracodawca powinni znać dobrze nie tylko postulowane nowe zmiany, lecz przede wszystkim to, co zawiera obecny kodeks pracy. Warto wiedzieć, ze sama jego lektura za dużo nam nie pomoże - jest on napisany trudnym, prawniczym językiem. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować w szkolenia kodeks pracy.

Takie szkolenia z prawa pracy nie tylko dokładnie omawiają, jakie są obecne przepisy, ale także nauczy, kiedy jakie przepisy są ważne i jak je wykorzystać.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.