Czas pracy kierowcy. Co należy wiedzieć ?

Transport samochodowy jest jednym z bardziej istotnych na świecie. Stanowi podstawę dostaw produktów, przewozów pocztowych czy innych towarów. Spotykamy się z nim na co dzień, praktycznie w każdej gałęzi gospodarki. Jednak transport nie istniał by bez kierowców. To oni często kiedy my już mamy wolne przemierzają setki kilometrów aby towary dotarły na miejsce.

Gamma - Czas pracy kierowcy. Co należy wiedzieć ?


Czas pracy kierowcy. Co należy wiedzieć ?

Transport samochodowy jest jednym z bardziej istotnych na świecie. Stanowi podstawę dostaw produktów, przewozów pocztowych czy innych towarów.

Spotykamy się z nim na co dzień, praktycznie w każdej gałęzi gospodarki. Jednak transport nie istniał by bez kierowców. To oni często kiedy my już mamy wolne przemierzają setki kilometrów aby towary dotarły na miejsce.

Często nie zauważeni, ale bardzo potrzebni. Jednak ich praca nie należy do najłatwiejszych, jest wymagająca i odpowiedzialna. Bywa też męcząca. Jednak jak wszystko inne, ta również ma przepisy prawne które musi przestrzegać. Jednym z takich przepisów jest ustawa o czasie pracy kierowców.

Określa ona jaki jest czas pracy kierowców oraz jakie są przerwy które musi mieć kierowca po pracy przez określoną ilość godzin.

Ustawa ta określa również jakie czynności wchodzą w skład tego czasu oraz za pomocą jakich rozwiązań kierowcy muszą kontrolować ten czas aby mieć odpowiednie potwierdzenia w przypadku kontroli.

Do czasu pracy kierowców nie wlicza się natomiast :

  1. czasu dyżuru, jeżeli podczas dyżuru kierowca nie wykonywał pracy;
  2. nieusprawiedliwionych postojów w czasie prowadzenia pojazdu;
  3. dobowego nieprzerwanego odpoczynku;
  4. przerwy w pracy,

Ustawa to określa również minimalne przerwy które przysługują kierowcy oraz to jak może je on wykorzystać. Ponadto jest w niej określone również jak powinien wyglądać wymiar pracy kierowcy w tygodniu ze szczegółowym podziałem.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy  na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

W ustawie tej określone są również szczegóły dotyczące wykroczeń związanych z czasem pracy oraz to jakie kary za to grożą. Ponadto są tam podane również wszystkie obowiązki pracodawcy.

Jak każda ustawa jednak i ta została zmodyfikowana nowymi ustawami. Wprowadzono tam poprawki dotyczące pracy kierowców w nocy oraz zmianę kar pieniężnych za łamanie tych przepisów.

Ponadto określone jest tam jakie organy odpowiadają za kontrolę kierowców i ich godzin pracy.

Jak każde przepisy te również trzeba dokładnie należy zrozumieć i przestrzegać. Ponieważ za ich nie przestrzeganie zarówno pracodawcy jak i kierowcy będą mieli duże problemy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.