Czy płatne soboty są legalne według kodeksu pracy?

Podstawy prawa pracy powinny być znane każdemu, zarówno pracownikowi jak i pracodawcy. Powinny być znane również osobom, które aktualnie nie są zatrudnione, ale myślą o podjęciu pracy zarobkowej w przyszłości.

zdjęcie - (the_title())


Czy płatne soboty są legalne według kodeksu pracy?

Podstawy prawa pracy powinny być znane każdemu, zarówno pracownikowi jak i pracodawcy. Powinny być znane również osobom, które aktualnie nie są zatrudnione, ale myślą o podjęciu pracy zarobkowej w przyszłości.

Nie ulega wątpliwości, że pomocne mogą okazać się takie szkolenia jak prawo pracy szkolenie Warszawa czy wynagrodzenie pracowników szkolenie. Dzięki nim zarówno pracownik jak i pracodawca ma możliwość dowiedzenia się czegoś więcej na temat prawa pracy. Bardzo wiele emocji wzbudzają kwestie związane z pracą w soboty.

Kodeks pracy 2019 zakłada bowiem, że sobota jest dniem odpoczynku dla pracownika. Przepisy tego aktu prawnego przewidują jednak pracę w ten dzień. Aby móc jednak legalnie pracować w sobotę, koniecznie należy spełniać określone przesłanki.

Wykonywanie pracy w postaci nadgodzin jest możliwe na przykład wtedy, gdy wynika to ze szczególnych potrzeb pracodawcy. Płatna praca w sobotę jest również dopuszczalna, jeżeli trzeba pilnie usunąć skutki jakiejś awarii, a także ratować czyjeś życie albo zdrowie.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za pracę w sobotę przysługuje pracownikowi dzień wolny. Nie ma znaczenia jak wiele godzin pracownik w sobotę przepracował. Dzięki wspomnianym wyżej szkoleniom z prawa pracy będziemy świadomi swoich praw, które przysługują nam, gdy świadczymy pracę w sobotę.

Dobrze jest sprawdzić bazę internetową szkoleń otwartych. Oczywiście bierzmy też udział w szkoleniach zamkniętych. Warto zapoznać się również z ofertami szkoleń i kursów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Szkolenia oraz kursy dofinansowane ze środków unijnych są prowadzone na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Warto zwracać uwagę na to czy szkolenia są certyfikowane.

Certyfikat jest bowiem dowodem tego, że wzięliśmy udział w szkoleniu czy kursie. Z całą pewnością dobrze byłoby poczytać opinie klientów o danych firmach. Jeżeli bowiem zlecamy przeprowadzenie szkolenia, zależy nam na tym, aby było ono poprowadzone w sposób rzetelny.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.