Czym jest GMP?

Kontrola kosmetyków na każdym etapie ich powstawania jest niezwykle istotna z bardzo wielu powodów. Dlatego też szkolenia dla audytorów wewnętrznych kierowanych do mikrobiologicznych laboratoriów są tak starannie opracowywane i przeprowadzane.

zdjęcie - (the_title())


Czym jest GMP?

Kontrola kosmetyków na każdym etapie ich powstawania jest niezwykle istotna z bardzo wielu powodów. Dlatego też szkolenia dla audytorów wewnętrznych kierowanych do mikrobiologicznych laboratoriów są tak starannie opracowywane i przeprowadzane.

W czasie ich przeprowadzania bardzo często w sposób szczegółowy omawiana jest Dobra Praktyka Wytwarzania GMP. To nic innego jak cały szereg starannie opracowanych procedur produkcyjnych, które nastawione są przede wszystkim na higienę produkcji oraz podjęcie środków zapobiegających wytwarzaniu takich produktów, które nie spełniają odpowiednio wysokich jakościowych wymagań.

GMP swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym oraz kosmetycznym. To właśnie tu założenia i wymogi Dobrej Praktyki Produkcyjnej będą najbardziej przydatne. Co ważne, bardzo często przepisy wręcz wymuszają na przedsiębiorstwach działających właśnie w tych branżach stosowanie zasad GMP.

Główne zasady Dobrej Praktyki Produkcyjnej zakładają że:

  • zanim rozpoczęta zostanie jakakolwiek praca, obowiązkowo spełnione zostać muszą wszystkie ważne procedury i instrukcje,
  • zawsze należy postępować zgodnie z powierzonymi instrukcjami, bez stosowania skrótów czy uprawnień,
  • brak wiedzy powinien skłaniać do zapoznania się z odpowiednią dokumentacją bądź z konsultacją z osobami posiadającymi niezbędną wiedzę,
  • przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, czy mamy do czynienia z właściwym surowcem/półproduktem,
  • należy upewnić się, czy urządzenia są czyste,
  • należy upewnić się, że stan techniczny urządzeń i sprzętu pozwala na bezpieczne jego użytkowanie,
  • koniecznie należy pracować tak, aby maksymalnie ograniczone zostało ryzyko zanieczyszczenia zarówno samego produktu, jak i sprzętu, pomieszczeń czy urządzeń,
  • w czasie pracy higiena i porządek w miejscu pracy jest bardzo ważna,
  • wszystkie parametry procesu na każdym etapie pracy oraz stanowisku powinny być notowane,
  • każdy jest odpowiedzialny za własne czyny i samodzielnie podejmowane decyzje.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.