Inne strony: GAMMA DISCOVER

Czym jest służebność przesyłu?

Służebność przesyłu należy do jednych z praw rzeczowych, obok prawa do użytkowania wieczystego i prawa własności. Zdefiniowana ona została w artykule 305 Kodeksu cywilnego.
zdjęcie - Czym jest służebność przesyłu?

Wola unormowania stanu prawnego sieci przesyłowych stała się przesłanką dla ustanowienia pojęcia służebności przesyłu w dniu 3 sierpnia 2008 roku, co wynikało z niejasnej sytuacji w polskim prawodawstwie obejmującej kwestii obecności nieruchomości przesyłowych w obrębie nieruchomości, służących w myśl artykułu 49. Kodeku Cywilnego do transportu płynów, gazów, energii elektrycznej. Zgodnie z definicją i zamysłem prawnym, służebność przesyłu ma umożliwiać obciążenie nieruchomości na rzecz przedsiębiorstwa mającego w posiadaniu wyżej wymienione urządzenia przesyłowe, lub też planującego wybudowanie urządzeń przesyłowych.
Właściciel nieruchomości obciążającej (sieci energetycznej) może korzystać w zdefiniowanym zakresie z obciążonej służebnością przesyłu nieruchomości.

Odpowiednie szkolenia prawo budowlane precyzują dokładnie kwestie ustanowienia służebności oraz odnoszą się na bieżąco do orzeczeń Sądu Najwyższego w sprawie interpretacji artykułów od 285 do 305 K. C.

Służebność przesyłu może powstać w następujący sposób:

  • Na drodze umowy
  • Z mocy orzeczenia sądowego
  • Drogą zasiedzenia

Z praktycznego punktu widzenia, należy rozważyć kwestie możliwości ustanowienia służebności przesyłu w sytuacji, gdy przez daną nieruchomość przebiega infrastruktura przesyłowa, do której zaliczyć można:

  • Sieci energetyczne
  • Gazociągi i rurociągi
  • Instalacje wodno-kanalizacyjne
  • Wodociągi

Właściciel nieruchomości lub też osoba będąca uprawioną z tytułu wieczystego użytkowania może oczekiwać od przedsiębiorstwa, do którego należy infrastruktura przesyłowa (słupy, rury, stacje transformatorowe, linie energetyczne, przepompownie, skrzynki energetyczne), ustanowienia służebności przesyłu. Prawo to także działa w drugą stronę: przedsiębiorca może wnioskować do właściciela nieruchomości o ustanowienie tejże.

 

Szkolenia eksperckie to trenerzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i trenerskim, ciekawe szkolenia oparte na najnowszych zmianach w prawie w formule szkoleń otwartych jak i zamkniętych. Do każdego szkolenia przygotowywane są autorskie materiały i liczne ćwiczenia. Zobacz z zakresu naszych szkoleń eksperckich: Wybierz nasze szkolenia.

 

Konsekwencją ustanowienia służebności przesyłu jest wpis w księdze wieczystej, potwierdzający prawa przedsiębiorstwa do obciążenia nieruchomości oraz prawa właściciela/dzierżawcy nieruchomości do uzyskiwania stosownych świadczeń finansowych z tytułu istniejącej służebności.

UWAGA! Sam proces ustalania służebności i niejasności prawne obejmujące rzeczowe prawa ograniczone dobrze tłumaczą szkolenia służebność przesyłu i inne kursy z zakresu prawa cywilnego!

 
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Służebność Przesyłu
Najnowsze trendy w orzecznictwie Sądu Najwyższego i Sądów administracyjnych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Podpisanie umowy o pracę to pierwszy krok na drodze ku zawodowej karierze. Trzeba jednak mieć świadomość, że poza wymogami dotyczącymi treści oraz formy umowy o pracę na pracodawcy ciążą także inne obowiązki, które można określić, jako formalne.
Podstawowym aktem, stanowiącym o istnieniu stosunku pracy jest, zgodnie z Kodeksem Pracy umowa o pracę. Pomimo wielu zmian w tym zakresie i wciąż popularnym umowom cywilnoprawnym, na podstawie których jest wykonywana praca, umowa o pracę stanowi najpopularniejszą formę zatrudnienia.
Bardzo wielu pracowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że łączące ich z pracodawcą relacje są regulowane przez Kodeks Pracy. Rzecz jasna wszyscy mamy świadomość, że w tym zakresie nie ma pełnej samowoli, jednak kiedy przychodzi do szczegółów wiele osób wierzy bardziej słowo swego pracodawcy niż w możliwość sprawdzenia rzeczywistego stany we właściwym akcie prawnym.
Bardzo często pojawiającym się pojęciem związanym z prawem prawy jest podstawowa kwestia, jaką jest stosunek pracy. Pojęcie, podobnie jak wszystkie inne zagadnienia związane z pracą zostały uregulowane w Kodeksie pracy.
Choć nikt z osób pracujących tego nie chce to warto mieć świadomość gdzie i jak można rozwiązać swoje spory z pracodawcą. Na co dzień, choć często bywa niełatwo, raczej nie myślimy o tym co zrobić, kiedy to nasz chlebodawca będzie naruszał nasze prawa pracownicze.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Czym jest służebność przesyłu?
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.