Excel – funkcje tekstowe

Arkusz kalkulacyjny to nie tylko cała masa cyferek. Są sytuacje gdzie w arkuszu pracujemy nie na liczbach a na konkretnym tekście, dlatego warto zapoznać się choćby z podstawowymi informacjami dotyczącymi funkcji tekstowych w Excelu.

Gamma - Excel - funkcje tekstowe

Excel - funkcje tekstowe

To od nas ( a właściwie od sposobu wprowadzenia danych) zależy czy program wpis potraktuje jako daną liczbową czy tekstową.

Przykład: 1991-05-30 uznana zostanie jako dana liczbowa, natomiast 1991. 05. 30 jako tekstowa.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Praktyczne szkolenia komputerowe usprawniające pracę w programach takich jak: excel, word

Zobacz:Poniżej znajduje się kilka podstawowych funkcji tekstowych w Excelu ze znajomości których warto się nieco podszkolić:

  • złącz teksty. Ta opcja łączy w jeden spójny tekst kilka innych ( minimum 2, maksymalnie 255). Zrobić to można na dwa sposoby. Pierwszy z nich to użycie formuły ZŁĄCZ. TEKSTY.( tekst1; tekst2;.....). Drugi sposób polega na wykorzystaniu łącznika '&' np. =A1&D1;

  • POWT, czyli funkcja polegająca na powtórzeniu w odpowiedniej ilości powtórzeń zaznaczonego wcześniej tekstu. Wystarczy zastosować następującą składnię: POWT(tekst;ile_razy). Jeśli wynik przekracza 32 767 znaków niestety nie będzie możliwe prawidłowe zastosowanie tej funkcji;

  • SZUKAJ. Formuła przydatna, zwłaszcza jeśli szybko w dość długim tekście musimy odnaleźć poszukiwany ciąg znaków;

  • TEKST. Funkcja warta głębszego poznania. Jej działanie polega na tym, że zaznaczony tekst numeryczny przekształca na tekstowy. Ma ona naprawdę wiele możliwości dlatego warto przysiąść i poświęcić nieco więcej czasu na szczegółowe zagłębienie się w jej możliwości;

  • USUŃ ZBĘDNE ODSTĘPY. Bardzo przydatna, gdy musimy usunąć zbędne spacje w tekście. Co istotne pozbywamy się tylko tych zbędnych, pojedyncze stanowiące odstępy pomiędzy kolejnymi wyrazami nadal w nim pozostają. Należy wybrać USUŃ. ZBĘDNE. ODSTĘPY. Pamiętać należy tylko, że ta opcja ma zastosowanie przy tekście wklejonym do arkusza z innej aplikacji, gdzie często występują bardzo nieregularne spacje;

  • PORÓWNAJ. Funkcja do sprawdzania całkowitej zgodności pomiędzy dwoma z pozoru podobnymi do siebie tekstami. Wystarczy skorzystać z następującej składni PORÓWNAJ(tekst1 ;tekst2).

    Jeśli otrzymamy wynik PRAWDA, oznacza to że oba teksty są zgodne. Jeśli wyniki będzie inny oznacza to, że gdzieś pomiędzy dwoma tekstami występują pewne małe nawet niezgodność. Funkcja ta bierze pod uwagę interpunkcje i rozmiar liter, ignoruje natomiast różnice w formatowaniu.
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.