Jak działa umowa zlecenie?

Jeżeli firma potrzebuje jakiegoś rezultatu, niezależnie od tego w jakim miejscu lub w jakim czasie oraz nakładem jakiś środku, a chodzi jedynie o produkt końcowy, w takim wypadku mamy do czynienia z umową o dzieło. Jest to umowa rezultatu.

2 lipca 2018
zdjęcie - Jak działa umowa zlecenie?

 

Jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej, co do której zastosowanie mają przepisy Kodeksy Cywilnego – obowiązuje więc system kar przewidziany jak w przypadku innych umów z tego zakresu, a zleceniobiorca nie jest chroniony przez Kodeks Pracy. Dlatego też osoby ją zawierające powinny mieć pewność, że wiedzą o niej najważniejsze rzeczy.

Co to oznacza dla zleceniobiorcy?

Przede wszystkim – składki społeczne i zdrowotne, jeżeli nie posiada ich z innego tytułu. Odlicza się również stosowne podatki. Zleceniobiorca nie staje się jednak częścią zakładu pracy czy zespołu pracowniczego. Nie należą mu się określone profity ani też nie narzucane są na zleceniodawcę żadne zobowiązania odnośnie zapewnienia odpowiednich warunków pracy, czasu pracy czy też dodatkowej pomocy w realizacji zamówienia – typu szkolenia, kursy i imprezy integracyjne.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W raz ze zmianami w przepisach dotyczących zawierania umów cywilno-prawnych pojawi pojawiło się sporo kwestii problematycznych. Tymi zagadnieniami zajmuje się to szkolenie UMOWY CYWILNOPRAWNE W PRAKTYCE

Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:

Umowa zlecenie jest umową trwałą, którą może zostać rozwiązana w każdym momencie. Zlecenie należy wykonać starannie, przy czym zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za brak osiągnięcia celu przez zleceniodawcę. Jego obowiązkiem jest jedynie wykonanie działania zgodnie z przepisani i ustaleniami, jakie zostały zawarte w umowie.

Nie zapewnia ona pewności zatrudnienia – komfortu, jaki daje umowa o pracę, gwarantująca pieniądze oraz stosowne beneficjenty w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy z winy pracodawcy.

Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:

Korzyści dla zleceniodawcy

Jeżeli nie zachodzi taka konieczność, nie musi on opłacać składek zdrowotnych, a także może on rozwiązać umowę w dowolnej chwili. Mimo więc nieco większych nakładów niż w przypadku umowy o dzieło, umowa zlecenie nadal pozostaje korzystną formą dla pracodawcy.

Ponosi on większe koszty, jednak nie jest zobowiązany przez prawo do przestrzegania postanowień Kodeksu Pracy w tym względzie. Ważne jest więc, aby mieć świadomość, że zatrudniając osobę do wykonania zlecenia, nie trzeba jej zapewnić stanowiska pracy, przeprowadzić odpowiednich szkoleń ani ponosić odpowiedzialności za szkody wynikłe w trakcie wykonywania zadania.

Jest to umowa starannego działania, co oznacza, że liczy się sam proces, nie zaś efekt końcowy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online eksperckie:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.