Jak działa umowa zlecenie?

Jeżeli firma potrzebuje jakiegoś rezultatu, niezależnie od tego w jakim miejscu lub w jakim czasie oraz nakładem jakiś środku, a chodzi jedynie o produkt końcowy, w takim wypadku mamy do czynienia z umową o dzieło. Jest to umowa rezultatu.

zdjęcie - (the_title())

   

  Jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej, co do której zastosowanie mają przepisy Kodeksy Cywilnego – obowiązuje więc system kar przewidziany jak w przypadku innych umów z tego zakresu, a zleceniobiorca nie jest chroniony przez Kodeks Pracy. Dlatego też osoby ją zawierające powinny mieć pewność, że wiedzą o niej najważniejsze rzeczy.

  Co to oznacza dla zleceniobiorcy?

  Przede wszystkim – składki społeczne i zdrowotne, jeżeli nie posiada ich z innego tytułu. Odlicza się również stosowne podatki. Zleceniobiorca nie staje się jednak częścią zakładu pracy czy zespołu pracowniczego. Nie należą mu się określone profity ani też nie narzucane są na zleceniodawcę żadne zobowiązania odnośnie zapewnienia odpowiednich warunków pracy, czasu pracy czy też dodatkowej pomocy w realizacji zamówienia – typu szkolenia, kursy i imprezy integracyjne.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W raz ze zmianami w przepisach dotyczących zawierania umów cywilno-prawnych pojawi pojawiło się sporo kwestii problematycznych. Tymi zagadnieniami zajmuje się to szkolenie UMOWY CYWILNOPRAWNE W PRAKTYCE

  Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:

  Umowa zlecenie jest umową trwałą, którą może zostać rozwiązana w każdym momencie. Zlecenie należy wykonać starannie, przy czym zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za brak osiągnięcia celu przez zleceniodawcę. Jego obowiązkiem jest jedynie wykonanie działania zgodnie z przepisani i ustaleniami, jakie zostały zawarte w umowie.

  Nie zapewnia ona pewności zatrudnienia – komfortu, jaki daje umowa o pracę, gwarantująca pieniądze oraz stosowne beneficjenty w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy z winy pracodawcy.

  Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:

  Korzyści dla zleceniodawcy

  Jeżeli nie zachodzi taka konieczność, nie musi on opłacać składek zdrowotnych, a także może on rozwiązać umowę w dowolnej chwili. Mimo więc nieco większych nakładów niż w przypadku umowy o dzieło, umowa zlecenie nadal pozostaje korzystną formą dla pracodawcy.

  Ponosi on większe koszty, jednak nie jest zobowiązany przez prawo do przestrzegania postanowień Kodeksu Pracy w tym względzie. Ważne jest więc, aby mieć świadomość, że zatrudniając osobę do wykonania zlecenia, nie trzeba jej zapewnić stanowiska pracy, przeprowadzić odpowiednich szkoleń ani ponosić odpowiedzialności za szkody wynikłe w trakcie wykonywania zadania.

  Jest to umowa starannego działania, co oznacza, że liczy się sam proces, nie zaś efekt końcowy.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

  Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

  Sprawdź nasze kursy i szkolenia online eksperckie:

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.