Jaka jest rola gmp w procesach kontroli jakości?

Laboratoria badawcze to wyjątkowo specyficzne miejsca pracy. Przede wszystkim bowiem trzeba zachować tu naprawdę wysoki poziom jakości – w innym wypadku narażamy się na bardzo poważne niebezpieczeństwo wypadku, a co za tym idzie ryzyko straty i pogorszenia się wizerunku firmy.

zdjęcie - (the_title())


Jaka jest rola gmp w procesach kontroli jakości?

Laboratoria badawcze to wyjątkowo specyficzne miejsca pracy. Przede wszystkim bowiem trzeba zachować tu naprawdę wysoki poziom jakości - w innym wypadku narażamy się na bardzo poważne niebezpieczeństwo wypadku, a co za tym idzie ryzyko straty i pogorszenia się wizerunku firmy.

Jak jednak zachować wysoki poziom jakości? Czym jest GMP i w jaki sposób nam tutaj pomaga? O tym powiemy pokrótce poniżej...

Procesy kontroli jakości - kilka słów

Jak w ogóle odbywa się taka kontrola jakości? Na podstawie jakich dokumentów zachowywana jest wysoka jakość w laboratorium badawczym? Otóż to nie jest tak, że każde laboratorium samo sobie ustala przepisy - dzieje się to w obrębie o konkretne dokumenty prawne takie jak Prawo Farmaceutyczne czy też Prawo Kosmetyczne a także inne dokumenty jak zasady GMP oraz specyfikację konkretnych urządzeń i produktów.

Czym jest GMP?

Wróćmy na chwilę do tego, co to w ogóle jest GMP. Otóż jest to inaczej dobra praktyka produkcyjna- obejmuje ona wszystkie standardy i procedury mające doprowadzić do tego, aby jakość otrzymywanego produktu była jak najwyższa. Przykładowo zatem mamy tam procedury określające zasady walidacji oraz kwalifikacji poszczególnych surowców. Oczywiście konieczna jest tutaj również stosowna dokumentacja GMP do każdego procesu i standaryzacji, jakie wykonujemy.

Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym - ważna kwestia

GMP zatem daje nam narzędzie niejako pierwszego stopnia do sprawowania i wprowadzenia właściwej kontroli. Warto jednak podkreślić, że taką sporządzoną dokumentację GMP oraz w ogóle sposób wdrożenia i kierowania się GMP należy jeszcze odpowiednio skontrolować. W tym celu należy wprowadzić audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym.

Przeprowadzany jest on przez pracowników danego laboratorium - w odróżnieniu od audytu zewnętrznego, który prowadzone jest przez zewnętrzne firmy. Najczęściej wydelegowani do tego są pracownicy z działu kontroli albo do spraw jakości, którzy oczywiście muszą być specjalnie w tym celu przeszkoleni.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.