Jakie grunty podlegają ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego?

Użytkowanie wieczyste to pewien nietypowy relikt historyczny, na podstawie którego można ładnie wyobrazić sobie, jak przebiegały przeróżne przemiany kulturowe. Wracając jednak do meritum – co to w ogóle jest to użytkowanie wieczyste?

zdjęcie - (the_title())


Jakie grunty podlegają ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego?

Użytkowanie wieczyste to pewien nietypowy relikt historyczny, na podstawie którego można ładnie wyobrazić sobie, jak przebiegały przeróżne przemiany kulturowe.

Wracając jednak do meritum - co to w ogóle jest to użytkowanie wieczyste? Na czym ono polega? Czy ono ciągle jest aktualne? Jeśli nie, to jakie budynki przekształcają swój charakter? O tym powiemy pokrótce poniżej...

Użytkowanie wieczyste - najważniejsze informacje

Czym jest takie użytkowanie wieczyste? Otóż jest to prawo cywilne, które polega na oddaniu nieruchomości gruntowej należącej do Skarbu Państwa osobie fizycznej albo prawnej w użytkowanie najczęściej na 99 lat.

Okres ten może być skrócony albo wydłużony. Skrócić go można do minimalnie 40 lat. Zaś po wygaśnięciu okresu użytkowania, użytkownik nieruchomości może jeszcze wnioskować o wydłużenie tego okresu o kolejne od 40 do 99 lat.

Skąd się wzięło takie oryginalne prawo? Otóż w okresie PRL uważano, że jest to niemożliwe, aby ktoś miał coś na własność a już szczególnie grunty powinny należeć do państwa i co najwyżej mogą zostać niejako wypożyczone do użytkowania.

Co jednak ciekawe użytkownik może korzystać z nieruchomości na prawach bardzo zbliżonych do praw własności. Oczywiście użytkowanie wiąże się z pewnymi opłatami rocznymi w wysokości 0, 3-3% wartości nieruchomości oraz opłatą początkową wynoszącą około 15-25% tejże.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Całokształt przepisów związanych z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zawarty w szkoleniu manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami. Serdecznie zapraszamy.

Uczestników tego szkolenia interesują się  również:Przekształcanie prawa użytkowania wieczystego

Jednak warto wiedzieć, że z dniem 1 stycznie tego roku podjęto pewne decyzje o automatycznym przekształceniu użytkowania wieczystego. Co mu polega?

Otóż dotyczy to gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi albo też mieszkalnymi wielorodzinnymi, przy czym wymogiem jest to, aby co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne. Do tego dochodzi jeszcze konieczność uregulowania różnych składek oraz w ogóle docelowo składka na poziomie 1%.

Użytkowanie wieczyste szkolenie - konieczność

Jeśli chcemy się tym zająć bardziej profesjonalnie to jednak polecane jest tutaj szkolenie prawo własności oraz kpa szkolenie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.