Jakie obowiązki mają producenci wyrobów spożywczych?

Producenci i eksporterzy żywności zobowiązani są do przestrzegania wielu istotnych rozporządzeń i przepisów. Dokumenty te mają za zadanie regulować kwestie związane z produkcją i dystrybucją produktów żywnościowych na rynkach zarówno krajowych jak i europejskich.

zdjęcie - (the_title())


Jakie obowiązki mają producenci wyrobów spożywczych?

Producenci i eksporterzy żywności zobowiązani są do przestrzegania wielu istotnych rozporządzeń i przepisów. Dokumenty te mają za zadanie regulować kwestie związane z produkcją i dystrybucją produktów żywnościowych na rynkach zarówno krajowych jak i europejskich.

Przepisy te wpływają na wszelkie aspekty produkcji, począwszy od przygotowania poszczególnych składników, po każdy etap produkcji, kończąc na dostarczeniu do klienta. Wszystkie te wymogi mają zadanie dbać o jakość produktów oferowanych na krajowym i zagranicznym rynku. Producent zobowiązany jest również do przestrzegania przepisów określonych przez GMP, GHP oraz HACCP.

GMP inaczej dobra praktyka produkcyjna określa zagadnienia związane z przyjmowaniem i przechowywaniem surowców w sposób który zapewnia utrzymanie wysokiej jakości towarów oraz ogranicza rozwój drobnoustrojów.

Dobra praktyka higieniczna określa natomiast zagadnienia związane z myciem i dezynfekcją na etapie produkcji, dystrybucji i transportu. Odpowiedzialna jest również zagadnienia związane z monitoringiem liczebności szkodników i eliminacją wszelkich problemów. HACCP dotyczy natomiast zagadnień związanych z ochroną zdrowia konsumentów.

Przepisy regulują wszelkie kwestie związane z badaniem składu produktów, analizą mikrobiologiczną oraz przeprowadzaniem testów mających na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości w składzie lub substancjach użytych do produkcji. Mnogość zagadnień sprawia, że bardzo często trudno się odnaleźć we wszystkich przepisach które muszą być przestrzegane przez producentów żywności.

Przydatne wtedy może być szkolenie obowiązki wytwórcy, która dotyczy wszystkich tych zagadnień. Poruszane są tam kwestie związane z bezpieczeństwem żywności, transportem i przechowywaniem, dystrybucją kwestiami związanymi z bezpieczeństwem i odpowiednimi badaniami jakości i składu.

Szkolenie znakowanie produktów spożywczych jest równie istotne, ponieważ pozwala zdobyć przedsiębiorcy wiedzę z zakresu odpowiedniego etykietowania i oznaczania produktów. Jet to bardzo ważne, ponieważ wymagają tego przepisy a wszelkie niedostosowania się do przepisów mogą zostać surowo ukarane.

Z tego właśnie powodu warto wybrać szkolenie znakowanie produktów spożywczych lub szkolenie obowiązki wytwórców. Zwiedzanie tylko podniesie kwalifikacje a ty również uchroni od niewiedzy która możesz sprawić kłopoty z prawem.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.