Jakie obowiązki reguluje kodeks pracy?

Kodeks pracy to dokument, o którym każdy słyszał, na który często nawet wiele osób się powołuje, jednak w zasadzie przeczytało go i zapoznało się z jego treścią naprawdę niewiele osób. Tymczasem stanowczo warto to zrobić. bez względu na to, czy jesteśmy szeregowym pracownikiem czy też już zajmujemy wyższe stanowisko.

zdjęcie - (the_title())


Jakie obowiązki reguluje kodeks pracy?

Kodeks pracy to dokument, o którym każdy słyszał, na który często nawet wiele osób się powołuje, jednak w zasadzie przeczytało go i zapoznało się z jego treścią naprawdę niewiele osób.

Tymczasem stanowczo warto to zrobić. bez względu na to, czy jesteśmy szeregowym pracownikiem czy też już zajmujemy wyższe stanowisko. Co więcej - warto także zainwestować w szkolenia kodeks pracy albo generalnie w szkolenia z prawa pracy, jednak o tym powiemy za chwilę.

Co reguluje kodeks pracy?

Na początek powiedzmy w ogóle, czym zajmuje się ten kodeks pracy, żeby wiedzieć w zasadzie, po co go trzeba znać. Otóż kodeks pracy zawiera wszelkie prawa i obowiązki zarówno pracowników jak i pracodawców.

Jego pierwsza część dotyczy generalnie przepisów ogólnych, czyli znajdziemy tam definicje pracodawcy i pracownika, poszczególnych innych pojęć oraz sytuacji, do których w ogóle można zastosować przepisy kodeksu prawa pracy.

Dział drugi zajmuje się stosunkiem pracy, czyli np. porusza to, jakich danych może zażądać do pracownika pracodawca itp. Dział trzeci z kolei reguluje kwestię wynagrodzeń za pracę oraz wypłacania innych świadczeń.

Dział czwarty definiuje obowiązki pracodawcy i pracownika. Dalsze działy poruszają także takie kwestie jak: odpowiedzialność materialną pracowników, czas pracy, urlopy pracownicze, uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem, zatrudnienie młodocianych osób, bezpieczeństwo i higienę pracy i wiele, wiele innych

Szkolenia kodeks pracy - obowiązek

Jak zatem widać, kodeks pracy reguluje praktycznie cały system pracy. Co zatem jest jak najbardziej logiczne, aby być dobrym pracodawcą oraz świadomym pracownikiem, powinno się je znać.

Niemniej jednak nie wystarczy tylko i wyłącznie je przeczytać - w końcu jest to długi dokument napisany dodatkowo prawniczym językiem.

Prościej i skuteczniej jest zainwestować w dobrej jakości szkolenia z prawa pracy, na których zostaną przedstawione najważniejsze wybrane zagadnienia i fakty dotyczące właśnie prawa pracy. Takie szkolenie to pewna wiedza i zaoszczędzony czas.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.