Jakie przepisy chronią praw pracowników?

Krajowe ustawodawstwo w sposób szczególny obejmuje ochroną prawa pracowników. Świadczyć o tym może fakt, że wszelkie regulacje prawne dotyczące zasad zatrudniania zostały zawarto w Kodeksie pracy.

zdjęcie - (the_title())


Jakie przepisy chronią praw pracowników?

Krajowe ustawodawstwo w sposób szczególny obejmuje ochroną prawa pracowników. Świadczyć o tym może fakt, że wszelkie regulacje prawne dotyczące zasad zatrudniania zostały zawarto w Kodeksie pracy. Został on uchwalony w 1974 roku i od tej pory wielokrotnie był nowelizowany, wszystko po to, aby jak najbardziej dostosować przepisy do wciąż zmieniającej się rzeczywistości.

Akt prawny daje osobom zatrudnionym poczucie bezpieczeństwa. Jest gwarancją tego, że w przypadku gdy prawa pracownicze będą łamane, to pracownik na podstawie zapisów w Kodeksie pracy może zwrócić się do sądu i dochodzić swoich praw.

Kodeks pracy - zbiór przepisów regulujących zasady zatrudnienia

W naszym kraju podstawowym aktem prawnym gwarantującym pracownikom ochronę prawną jest Kodeks pracy. Składa się on aż z piętnastu działów, a każdy z nich dotyczy osobnych kwestii. Dział pierwszy to przepisy ogólne zawierające szereg definicji, między innymi tą, mówiącą o tym, kto jest pracownikiem czy co to jest praca. Z punktu widzenia praw pracowniczych najbardziej istotny jest dział czwarty Kodeksu pracy. Zostały w nim zawarte wszelkie obowiązki pracownika i pracodawcy.

Pracownik ma między innymi prawo do bezpiecznych warunków pracy, ochrony przed mobbingiem czy terminowości wypłaty wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Nad tym, aby przepisy Kodeksu pracy były przestrzegane czuwa Państwowa Inspekcja Pracy i to do niej można zgłaszać wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie.

Szkolenia kodeks pracy - warto znać swoje prawa

Każdy pracownik, dla swojego dobra, powinien znać przepisy prawne regulujące stosunek pracy. Mogą w tym pomóc prawo pracy szkolenia. Jest to wiedza przekazywana w sposób przystępny, co jest o tyle ważne, że przepisy prawne są często napisane językiem mało zrozumiałym dla osoby, która z prawem miała wcześniej niewiele doświadczenia.

Kilka godzin szkolenia wystarczy do tego, aby zorientować się w najbardziej istotnych przepisach. Kodeks pracy to niezwykle ważny dokument, a przepisy prawne w nim zawarte powinny być bezwzględnie przestrzegane.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.