Jakie przepisy zawiera kodeks pracy?

Kodeks pracy to jeden z najważniejszych dokumentów regulujący generalnie pracę oraz obowiązki pracodawcy i pracownika. Co dokładniej zawiera taki kodeks? Dlaczego warto go znać? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…

zdjęcie - (the_title())


Jakie przepisy zawiera kodeks pracy?

Kodeks pracy to jeden z najważniejszych dokumentów regulujący generalnie pracę oraz obowiązki pracodawcy i pracownika. Co dokładniej zawiera taki kodeks? Dlaczego warto go znać? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej...

Co zawiera kodeks pracy?

Kodeks pracy to zbiór wszystkich praw regulujących prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników. Podzielony on jest na 15 rożnych działów, z których każdy dotyczy czegoś innego.

Dział pierwszy mówi nam o przepisach ogólnych, czyli o tym, kiedy i jak posługiwać się kodeksem pracy, kim jest pracownik i pracodawca itp.

Dział drugi odnosi się zasadniczo do stosunku pracy, czyli tego, jak powinny być zawierane umowy, jakie dane pracodawca może wziąć od pracownika itp. Dział trzeci z kolei porusza zagadnienie wynagrodzenia za pracę oraz wypłacania innych świadczeń, zaś dział czwarty określa obowiązki pracownika i pracodawcy.

Dalsze działy poruszają jeszcze takie zagadnienia jak odpowiedzialność materialną pracowników, czas pracy urlopy pracownicze, uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem, zatrudnianie młodocianych, bezpieczeństwo i higienę pracy, układy zbiorowe pracy i wiele innych ważnych spraw.

Szkolenia z kodeksu pracy - ważna sprawa dla każdego

Jak widać kodeks pracy zasadniczo reguluje wszystkie kwestie związane z pracą. Powinni go dobrze znać zarówno pracownicy jak i pracodawcy.

Jako pracownicy bowiem nie znając kodeksu pracy niestety narażamy się na nadużycia e strony pracodawcy, zaś w drugą stronę - jeśli jako pracodawcy nie znamy za dobrze kodeksu pracy, to może to grozić niestety oskarżeniami ze strony pracowników i urzędów oraz różnych innych instytucji.

Jednak wiadomo - prawo pracy i kodeks pracy są dość trudnymi zagadnieniami. Oczywiście można je przeczytać od deski do deski, niemniej jednak zajmie to wiele czasu a i tak nie będziemy wiedzieć, jak wykorzystać uzyskane informacje. Dlatego też warto warto zainwestować w szkolenia z prawa pracy, w tym oczywiście w szkolenia kodeks pracy - na pewno będą to opłacalne inwestycje!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.