Jakie są podstawowe prawa konsumenta?

Konsument to według przepisów prawa polskiego każda osoba, która staje się nabywcą określonych towarów czy usług. Jest jednak pewien warunek, osoba taka musi nabywać towary czy usługi do celów prywatnych, nie mogą być one związane z wykonywaną pracą zarobkową.

Gamma - Jakie są podstawowe prawa konsumenta?

 

Jakie są podstawowe prawa konsumenta?

Konsument to według przepisów prawa polskiego każda osoba, która staje się nabywcą określonych towarów czy usług. Jest jednak pewien warunek, osoba taka musi nabywać towary czy usługi do celów prywatnych, nie mogą być one związane z wykonywaną pracą zarobkową. Każdy konsument chroniony jest konkretnymi przepisami legislacyjnymi i przysługują mu pewne prawa. Do czego prawo ma konsument?

Podstawowe prawa konsumenta

Każdy konsument ma określone prawa, jednak zadziwiająco mało osób zdaje sobie z tego faktu sprawę. Jest kilka podstawowych praw konsumenckich. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim prawo do bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, prawo do rzetelnej informacji, prawo do wyboru, prawo do wysłuchania głosu konsumenta, prawo do pozytywnego załatwienia uzasadnionych reklamacji, prawo do edukacji konsumenckiej czy też prawo do życia w zdrowym środowisku.

Przez prawo do rzetelnej informacji rozumie się między innymi tworzenie jasnego przekazu reklam, tak aby na podstawie prezentowanych w nich treści konsument nie był wprowadzany w błąd.

Z kolei prawo do bezpieczeństwa i ochrony zdrowia powinno zapewniać, że konsument zostanie poinformowany o docelowym przeznaczeniu produktu, a także o substancjach które zostały użyte do jego wytworzenia, a które mogą zagrażać zdrowiu bądź bezpieczeństwu człowieka.

To tylko podstawowe prawa jakie przysługują każdemu konsumentowi. Nad przestrzeganiem określonych praw konsumenckich czuwają określone urzędy oraz stowarzyszenia.

Prawa konsumenta szkolenie

Szkolenie z praw konsumenckich to odpowiednia droga rozwoju zawodowego dla każdej osoby zatrudnionej w szeroko pojętym handlu czy też sektorze usługowym. Przyda się również szkolenie prawo energetyczne i szkolenie służebność przesyłu.

Ze szkoleń tego typu powinni skorzystać również urzędnicy zatrudnieni w organach stojących na straży konsumenckich praw. Wiedza zdobyta podczas szkolenia przyda się w codziennym życiu zawodowym, a zaświadczenie o odbytym szkoleniu zawodowym z zakresu ochrony praw konsumenta możne znacznie poszerzyć perspektywy zawodowe i może pomóc w znalezieniu nowej pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.