Kosztorys budowlany

Terminem budowa określa się wykonywanie po otrzymaniu stosownego pozwolenia, według określonego planu obiektu budowlanego. Tym mianem określa się również wszystkie prace związane z jego przebudową, rozbudową czy nadbudową.

zdjęcie - (the_title())

Kosztorys budowlany


Kosztorys budowlany stanowi pewnego rodzaju wiążący dokument finansowy zawierający wszystkie przewidziane koszty jakie poniesione zostać muszą na realizację inwestycji budowlanej. Kalkulacja ta opierać się może o przedmiar bądź obmiar zaplanowanych robót.

Kosztorysy budowlane mogą przybierać rozmaite formy, a sporządzane są niemal na każdy etapie prowadzonych robót. Głównym odpowiedzialnym za jego stworzenie jest inwestor budowlany.

Kolejna osobą która wykonuje swój własny kosztorys jest wykonawca, który w ten właśnie sposób szacuje opłacalność wykonywanej inwestycji. By umowa mogła zostać zawarta pomiędzy inwestorem a wykonawcą konieczne jest sporządzenie takiego kosztorysu, to absolutna podstawa i bez tego jakiekolwiek prace nie mogą zostać rozpoczęte.

Istnieją jedynie cztery rodzaje kosztorysów, które całkowicie wyczerpują potrzeby ustalania wartości zamówienia oraz kalkulacji cen za wszystkie przeprowadzone roboty budowlane.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia budownictwo i nieruchomości. Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:Są to:

 • kosztorys inwestorski jest to dokument zawierający bardzo szczegółowe ustalenie kosztów danego rodzaju robót, pojedynczego obiektu lub części obiektu, stanowi punkt odniesienia przy poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty przez wykonawcę
 • kosztorys ofertowy przedstawia wszystkie koszty związane z wykonywaniem poszczególnych robót budowlanych
 • kosztorys zamienny
 • kosztorys powykonawczy.
 • Jak sama nazwa wskazuje dokument taki sporządzany jest przez odpowiedniego fachowca, czyli kosztorysanta. Jeśli chodzi o dziedzinę jaką jest budownictwo taką funkcję pełnić mogą:
 • architekci
 • inżynierowie budownictwa ( o specjalności budownictwo, instalacje sanitarne lub elektryczne)
 • równie dobrze mogą być to inne osoby mające odpowiednia wiedzę, bowiem obecnie zostanie kosztorysantem nie wymaga posiadania odpowiednich uprawnień, wystarczy wiedza i doświadczenie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

Kosztorysy budowlane dzielone są także ze względu na kryterium zakresu rzeczowego i tu wyróżnia się:

 • kosztorys inwestycji
 • kosztorys obiektów
 • kosztorys robót
 • kosztorys powykonawczy
 • kosztorys dodatkowy
 • kosztorys nakładczy.
Chcesz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu transportu i logistyki? Jakie są nowe reguły i terminy Międzynarodowej Izby Handlowej Incoterms 2010? Jak sprawnie zarządzać magazynem? Jak skutecznie zarządzać zapasami i jakie to ma skutki dla finansów firmy? Jak działa łańcuch dostaw? Zobacz nasze szkolenia:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
 • 800 pigułek wiedzy
 • 40 filmów edukacyjnych
 • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.