Kto może przeprowadzić walidację w farmacji?

Farmacja – dziedzina zajmująca się lekami, najczęściej kojarzy nam się po prostu z aptekami. Tymczasem sama apteka to w zasadzie wierzchołek góry lodowej – przede wszystkim bowiem praca w farmacji toczy się w pracowniach naukowych.

zdjęcie - (the_title())


Kto może przeprowadzić walidację w farmacji?

Farmacja - dziedzina zajmująca się lekami, najczęściej kojarzy nam się po prostu z aptekami. Tymczasem sama apteka to w zasadzie wierzchołek góry lodowej - przede wszystkim bowiem praca w farmacji toczy się w pracowniach naukowych.

Laboratorium farmaceutyczne - specyfika pracy

Jak dokładniej wygląda taka praca w laboratorium farmaceutycznym? Otóż należy mieć na uwadze tutaj kilka dość istotnych czynników. Mianowicie laboratorium farmaceutyczne to miejsce, w którym przede wszystkim dochodzi do pracy z różnym materiałem biologicznym, niebezpiecznymi odczynnikami.

Co więcej praca ma niejako charakter wytwórczy, prowadzone są badania. W związku z tymi dwoma faktami konieczne jest wprowadzenie znacznie wyższego niż standardowo poziomu kontroli jakości oraz bezpieczeństwa. To z koli wymusza wprowadzenie pewnych metod kontroli, jaką jest chociażby audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym.

Na jakiej podstawie jest on w zasadzie przeprowadzany i co jest tam badane? Otóż badaniu podlega szereg kwestii związanych z jakością i bezpieczeństwem, które regulują różne dokumenty, jak Prawo Farmaceutyczne, specyfikacje poszczególnych urządzeń i odczynników, a także zasady GMP, w tym aneks 15 GMP odnoszący się do walidacji i kwalifikacji poszczególnych surowców.

Walidacja - ważny element badania

Właśnie - warto w tym momencie przejść do walidacji, która stanowi niejako jeden a filarów kontroli jakości w laboratorium badawczym. Co to jest walidacja? Otóż zasadniczo są to wszelkie działania mające na celu potwierdzić, czy dana metoda, urządzenie, proces itp. na pewno prowadzą do zaplanowanych wyników, czy za ich pomocą i przy ich wykorzystaniu otrzymamy to, na czym nam zależy.

I właśnie - dalej powinniśmy odpowiedzieć na pytanie, kto wykonuje taką walidację w farmacji. Otóż nie jest to takie proste, bowiem jak widać walidacja może być różnych rzeczy.

Przykładowo zatem walidację całego procesu, całej metody badawczej będzie najczęściej dokonywała osoba na wyższym stanowisku np. kierownik pracowni, z kolei walidacji np. urządzenia może z powodzeniem dokonać technik analityki.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych Zobacz nasze szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczne

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.