O czym mówi kodeks pracy art 92?

Co do zasady zatrudnionemu na podstawie jakiejkolwiek umowy przysługuje wynagrodzenie. Oczywistym jest, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Jednak w wielu przypadkach określonych w przepisach osobie zatrudnionej należne są świadczenia w okresie niezdolności do pracy.

zdjęcie - (the_title())


O czym mówi kodeks pracy art 92?

Co do zasady zatrudnionemu na podstawie jakiejkolwiek umowy przysługuje wynagrodzenie. Oczywistym jest, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Jednak w wielu przypadkach określonych w przepisach osobie zatrudnionej należne są świadczenia w okresie niezdolności do pracy.

O świadczeniach tych można dowiedzieć się korzystając z: prawo pracy szkolenie Warszawa, wynagrodzenie pracowników szkolenie oraz szkolenia z prawa pracy. W artykule 92 działu trzeciego kodeksu pracy wymienia się sytuacje, w których to za okres niezdolności do pracy wypłacane jest wynagrodzenie.

W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała na skutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, która trwa łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownik ma prawo do 80% wynagrodzenia.

Dla pracownika, który ukończył 50. rok życia, wynagrodzenie należne jest za czas choroby która trwa łącznie do 14 dni w ciągu roku. Warto zaznaczyć, iż 14-dniowy okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego odnosi się do niezdolności do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia.

Zdarza się, że wewnątrzzakładowe przepisy prawa pracy przewidują wynagrodzenie za ten okres w wysokości wyższej. Prowadzący prawo pracy szkolenie Warszawa zaznaczył, iż wynagrodzenie chorobowe w wyższej wysokości to jest 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługuje za czas niezdolności do pracy spowodowanej:

  • wypadkiem w drodze lub z pracy,
  • chorobą przypadającą w trakcie ciąży,
  • poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek tkanek i narządów.

Tego rodzaju wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy finansowane jest ze środków pracodawcy. Prawo do niego pracownik nabywa po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Przysługuje ono za każdy dzień niezdolności do pracy wraz z dniami wolnymi od pracy.

Na zakończenie warto podkreślić, iż po przekroczeniu okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego ze środków pracodawcy, to jest od 34 lub 15 dnia niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. Jest on finansowany ze środków ZUS. W szczegóły ustalania wysokości tego rodzaju świadczeń prawo pracy szkolenie Warszawa wdroży każdego uczestnika.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.