Pozaprawne formy ograniczenia własności w kontekście służebności przesyłu

Prawo służebności przesyłu jest stale poddawane interpretacjom i wielu praktycznym rozwinięciom. Wskutek tego nie tylko utrwala się linia orzecznicza sądów powszechnych ale co o wiele ważniejszej poszerza się baza możliwości dla rozwiązań w postępowaniu ugodowym.

18 września 2017
zdjęcie - Pozaprawne formy ograniczenia własności w kontekście służebności przesyłu
Jednocześnie warto zwracać uwagę także na te orzeczenia, które zapadają przed Trybunałem Konstytucyjnym lub Sądem Najwyższym. Wiele sądów kieruje bowiem do tych instancji pytania, których wyjaśnienia stosują następnie sądy niższej instancji w swoich orzeczeniach.

Jedną z ważniejszych kwestii dyskusyjnych związanych ze służebnością przesyłu jest kwestia powstania jej w drodze zasiedzenia. Jak wskazuje bowiem Rzecznik Praw Obywatelskich z wciąż jeszcze obowiązującej, przynajmniej teoretycznie, Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wynika fakt ochrony prawa własności.
 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycjeCo za tym idzie fakt zasiedzenia musi być dla właściciela nieruchomości możliwe do przewidzenia i skutecznego przeciwdziałania. Tymczasem w wyniku zastosowanej przez Sąd Najwyższy wykładni doszło, w opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, do tego że powstała niejako trzecia forma służebności. Trzeba bowiem jasno zaznaczyć, że polskie prawi nie dopuszcza czegoś takiego, jak wykładnia prawotwórcza, która następnie może jeszcze stanowić podstawę rozstrzygnięć.

Zgodnie z zapisem konstytucji zawartym w art. 31 ust. 3 wszelkie ograniczenia prawa własności mogą mieć miejsce tylko w drodze ustawy i wyłącznie w przypadkach, kiedy jest to Konieczne do ochrony środowiska, zdrowia lub praw innych osób.

Tym samym w sytuacji kiedy pojawia się jakakolwiek inna forma wpływająca na prawa obywateli jest w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, po prostu niedopuszczalna.

Prowadzi to bowiem do poważnych konsekwencji przede wszystkim po stronie właścicieli nieruchomości, którzy stają w obliczu uprzywilejowanych przedsiębiorców. Innymi słowy pojawia się w ten sposób pozaustawowa forma powstawania służebności przesyłu, która skutecznie odbiera właścicielom nieruchomości prawo do swobodnego dysponowania swoją własnością.
Jak skutecznie i sprawnie zarządzać magazynem? Międzynarodowe prawo przewozowe - reklamacja i odszkodowania. Jak sprawnie windykować należności? Bezpieczeństwo prawnie w kontraktowaniu i realizacji usług transportowych. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu, logistyki i prawa!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.