Pozaprawne formy ograniczenia własności w kontekście służebności przesyłu

Prawo służebności przesyłu jest stale poddawane interpretacjom i wielu praktycznym rozwinięciom. Wskutek tego nie tylko utrwala się linia orzecznicza sądów powszechnych ale co o wiele ważniejszej poszerza się baza możliwości dla rozwiązań w postępowaniu ugodowym.

Gamma - Pozaprawne formy ograniczenia własności w kontekście służebności przesyłu
  Jednocześnie warto zwracać uwagę także na te orzeczenia, które zapadają przed Trybunałem Konstytucyjnym lub Sądem Najwyższym. Wiele sądów kieruje bowiem do tych instancji pytania, których wyjaśnienia stosują następnie sądy niższej instancji w swoich orzeczeniach.

  Jedną z ważniejszych kwestii dyskusyjnych związanych ze służebnością przesyłu jest kwestia powstania jej w drodze zasiedzenia. Jak wskazuje bowiem Rzecznik Praw Obywatelskich z wciąż jeszcze obowiązującej, przynajmniej teoretycznie, Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wynika fakt ochrony prawa własności.
   

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje  Co za tym idzie fakt zasiedzenia musi być dla właściciela nieruchomości możliwe do przewidzenia i skutecznego przeciwdziałania. Tymczasem w wyniku zastosowanej przez Sąd Najwyższy wykładni doszło, w opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, do tego że powstała niejako trzecia forma służebności. Trzeba bowiem jasno zaznaczyć, że polskie prawi nie dopuszcza czegoś takiego, jak wykładnia prawotwórcza, która następnie może jeszcze stanowić podstawę rozstrzygnięć.

  Zgodnie z zapisem konstytucji zawartym w art. 31 ust. 3 wszelkie ograniczenia prawa własności mogą mieć miejsce tylko w drodze ustawy i wyłącznie w przypadkach, kiedy jest to Konieczne do ochrony środowiska, zdrowia lub praw innych osób.

  Tym samym w sytuacji kiedy pojawia się jakakolwiek inna forma wpływająca na prawa obywateli jest w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, po prostu niedopuszczalna.

  Prowadzi to bowiem do poważnych konsekwencji przede wszystkim po stronie właścicieli nieruchomości, którzy stają w obliczu uprzywilejowanych przedsiębiorców. Innymi słowy pojawia się w ten sposób pozaustawowa forma powstawania służebności przesyłu, która skutecznie odbiera właścicielom nieruchomości prawo do swobodnego dysponowania swoją własnością.
  Jak skutecznie i sprawnie zarządzać magazynem? Międzynarodowe prawo przewozowe - reklamacja i odszkodowania. Jak sprawnie windykować należności? Bezpieczeństwo prawnie w kontraktowaniu i realizacji usług transportowych. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu, logistyki i prawa!

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.