Służebność Przesyłu

Przepisy dotyczące służebności przesyłu nie należą do zagmatwanych. Znajdują się w jednym akcie prawnym, a ich treść nie nastręcza problemów przy zrozumieniu.

Gamma - Służebność Przesyłu

Służebność Przesyłu


Jednocześnie sama materia tego obszaru sprawia, że często pojawiają się problemy z właściwa interpretacją przepisów. Co za tym idzie linia orzecznicza nie należy do utrwalonych i wciąż można jeszcze spotkać wyroki, które w sprawach o podobnych stanach faktycznych były posiadają zupełnie inne orzeczenia.

Niemniej jednak z ogólnych przepisów znajdujących się Kodeksie Cywilnym można w logiczny sposób wyprowadzić kilka podstawowych zasad dotyczących służebności przesyłu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycjeMówimy zatem o takich regułach, jak:

  • Służebność przesyłu może być ustanowiona wyłącznie przez osobę, które jest właścicielem nieruchomości, która ma być obciążona urządzeniami przesyłowymi.

  • Ustanowienie może mieć miejsce wyłącznie na rzecz przedsiębiorcy, który prowadzi dana działalność przesyłową i jest właścicielem urządzeń znajdujących się na cudzej nieruchomości.

  • Prawidłowo określona służebność przesyłu musi zawierać przede wszystkim zakres jakiego dotyczy. Chodzi przede wszystkim o uprawnienia przedsiębiorcy względem danej nieruchomości, czyli możliwość wejścia na posesję i korzystania w celu usadowienia urządzeń i ich ewentualnej konserwacji.

  • Służebność może być ustawiona nie tylko po zainstalowaniu danych urządzeń, ale także przed na rzecz przedsiębiorcy, który takiej instalacji zamierza dokonać.

  • Przyjętą forma ustanowienia służebności przesyłu jest akt notarialny.

  • Jeżeli właściciel nieruchomości i przedsiębiorca nie dojdą do porozumienia, oba podmioty mają prawo do żądania ustanowenia służebności przesyłu przez sąd. Wtedy także to sąd będzie ustalał wysokość wynagrodzenia wypłacanego z tego tytułu.

  • Służebność przesyłu, jako prawo rzeczowe przechodzi zarówno z właściciela gruntu na właściciela, jaki z przedsiębiorcy na przedsiębiorcę.

  • Służebność przesyłu może być stosowana zarówno do urządzeń zainstalowanych po wejściu w życie przepisów z 2008, jak i przed ich wejściem.
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo pracy szkolenie. Zapraszamy

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.