Służebność przesyłu – Interpretacja

Choć przepisy dotyczące służebności przesyłu nie należą do szczególnie zawiłych, to ich wykonanie w codziennej praktyce często przysparza szereg problemów związanych z właściwą interpretacją związanych z tym prawem pojęć.

Gamma - Służebność przesyłu - Interpretacja

Służebność przesyłu - Interpretacja


Tym samym na uwagę zasługuje orzeczenie Sądu Najwyższego, które otwiera drogę do dochodzenia roszczeń z tytułu służebności przesyłu od samorządu.

Gminne wodociągowe.
Zgodnie z wydanym orzeczeniem Sądu Najwyższego właściciel nieruchomości ma prawo dochodzić od gminy wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu związanej z siecią wodociągową, nawet gdy urządzenia te zostały wydzierżawione na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowego.

Innymi słowy gmina choć nie jest bezpośrednio przedsiębiorcą, który wykonuje usługi związane z dostarczaniem wody, to figuruje, jako posiadająca prawo majątkowe względem urządzeń do tegoż przesyłu stosowanych.

Orzeczenie to było efektem zapytania skierowanego przez Sąd Okręgowy w Elblągu. Prowadzona tam sprawa wzbudziła wątpliwość składu orzekającego, który nie będąc pewnym co do właściwej interpretacji przepisów.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycjeW opinii Sądu Okręgowego w Elblągu gmina mając prawo do prowadzenia działalności gospodarczej może ją prowadzić zarówno samodzielnie, jak i poprzez specjalnie do tego celu wyodrębnione zakłady budżetowe.

Tym samym w opinii Sądu Okręgowego, która następnie została potwierdzona przez Sąd Najwyższy nic nie stoi na przeszkodzie dochodzenia roszczenia z tytułu służebności przesyłu od gminy.

Przepisy kodeksu cywilnego nie wskazują bowiem, że właściwym ich adresatem nie musi być wcale przedsiębiorca przesyłowy, a po prostu przedsiębiorca.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami

Sprawdź jakie szkolenia online oferujemy:Uchwała ta ma szczególne znacznie w przypadku tych urządzeń przesyłowych, które zostały wydzierżawione na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowego.

Do tej pory rodziło to szereg problemów po stronie notariuszy, którzy odmawiali podpisywania aktów notarialnych z gminami jeżeli linie przesyłowe zostały wydzierżawione.

Łatwo zatem zauważyć, że wszystkie osoby zainteresowane tym tematem powinny zainteresować hasłem „szkolenia służebność przesyłu”. Zdobywanie bieżących informacji tym temacie pozwala na szereg nowych możliwości gospodarowania swoją nieruchomością.

Nasze Szkolenia Eksperckie z obszaru prawa budowlanego to np: szkolenie wycena nieruchomości, szkolenie prawo budowlane, szkolenie logistyka i wiele innych. Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy. Zaufaj naszemu doświadczeniu

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.