Służebność przesyłu – komplikacje

Wielu właścicieli nieruchomości coraz częściej uzyskuje świadczenia w postaci wynagrodzenia za służebność przesyłu od przedsiębiorców, którzy z tego prawa korzystają.

Gamma - Służebność przesyłu - komplikacje

  Tym samym beneficjent uzyskujący wynagrodzenie zaczyna znajdować się w przestrzeni prawnej, która z kolei jest właściwością urzędów skarbowych.

  Co za tym idzie, jak łatwo się domyślić pojawiają się komplikacje dotyczące regulowania danin publicznoprawnych za uzyskane z tytułu służebności przesyłu wynagrodzenie. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy mowa jest o ustanowieniu nieodpłatnej służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorcy.

  Choć przepisu kodeksu cywilnego jasno wskazują, że za ustanowienie służebności przesyłu należne jest wynagrodzenie, to nic nie stoi na przeszkodzie temu, by w drodze umowy zostało ono ustanowione na rzecz przedsiębiorcy nieodpłatnie. W takiej sytuacji staje się ono nieodpłatnym świadczeniem, które jest objęte podatkiem CIT.

   

  Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo pracy szkolenie. Zapraszamy

   

  Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ustanowienie nieodpłatnej służebności przesyłu, jest dla konkretnej firmy uzyskanym świadczeniem czyli przychodem. W takich okolicznościach jest ono objęte podatkiem od osób prawnych.

  W tej konkretnej sprawie przedmiot spory dotyczył urządzeń przesyłowych firmy świadczącej usługi telewizyjne oraz dostęp do Internetu. Zgodnie ze stanowiskiem samej firmy w skład jej majątku wchodzą także urządzenia przesyłowe na nieruchomościach, które są własnością osób trzecich.

  W opinii Sądu, taki opis stanu faktycznego można mówić o zaistnieniu nieodpłatnego świadczenia, które jest uregulowane w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

  Co za tym idzie, przedsiębiorca staje przed wyborem dotyczącym tego, czy wypłacać wynagrodzenie właścicielom gruntu, na którym umieszczone są urządzenia przesyłowe, czy też regulować należności podatkowe. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku wynagrodzenia istnieje możliwość negocjacji jego wysokości.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.