Służebność przesyłu – komplikacje

Wielu właścicieli nieruchomości coraz częściej uzyskuje świadczenia w postaci wynagrodzenia za służebność przesyłu od przedsiębiorców, którzy z tego prawa korzystają.

zdjęcie - (the_title())

Tym samym beneficjent uzyskujący wynagrodzenie zaczyna znajdować się w przestrzeni prawnej, która z kolei jest właściwością urzędów skarbowych.

Co za tym idzie, jak łatwo się domyślić pojawiają się komplikacje dotyczące regulowania danin publicznoprawnych za uzyskane z tytułu służebności przesyłu wynagrodzenie. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy mowa jest o ustanowieniu nieodpłatnej służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorcy.

Choć przepisu kodeksu cywilnego jasno wskazują, że za ustanowienie służebności przesyłu należne jest wynagrodzenie, to nic nie stoi na przeszkodzie temu, by w drodze umowy zostało ono ustanowione na rzecz przedsiębiorcy nieodpłatnie. W takiej sytuacji staje się ono nieodpłatnym świadczeniem, które jest objęte podatkiem CIT.

 

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo pracy szkolenie. Zapraszamy

 

Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ustanowienie nieodpłatnej służebności przesyłu, jest dla konkretnej firmy uzyskanym świadczeniem czyli przychodem. W takich okolicznościach jest ono objęte podatkiem od osób prawnych.

W tej konkretnej sprawie przedmiot spory dotyczył urządzeń przesyłowych firmy świadczącej usługi telewizyjne oraz dostęp do Internetu. Zgodnie ze stanowiskiem samej firmy w skład jej majątku wchodzą także urządzenia przesyłowe na nieruchomościach, które są własnością osób trzecich.

W opinii Sądu, taki opis stanu faktycznego można mówić o zaistnieniu nieodpłatnego świadczenia, które jest uregulowane w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Co za tym idzie, przedsiębiorca staje przed wyborem dotyczącym tego, czy wypłacać wynagrodzenie właścicielom gruntu, na którym umieszczone są urządzenia przesyłowe, czy też regulować należności podatkowe. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku wynagrodzenia istnieje możliwość negocjacji jego wysokości.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.