Służebność przesyłu. Podstawa prawna.

W ujęciu czysto prawnym pojęcie służebności przesyłu jest prawa rzeczowego w odniesieniu do możliwości z korzystania przez firmę przesyłową z cudzego gruntu w celu przesyłania energii, paliw czy płynów.

Gamma - Służebność przesyłu. Podstawa prawna.

  Jest to stosunkowo młoda instytucja prawna, która stale podlega wykładni i interpretacjom przez różne instancje sądowe oraz urzędowe. Dlatego też wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z licznych szkoleń w tym zakresie.

  Podstawa prawna.
  Polski prawodawca umieścił instytucje służebności przesyłu w ramach kodeksu cywilnego. Co za tym idzie choć dotyczy przede wszystkim prawa budowlanego, została potraktowana, jako unormowanie praw rzeczowych, których miejsce znajduje się właśnie kodeksie cywilnym.

  Tym samym artykułu 3051 do 3054 wyjaśniają czym jest i jakie zastosowanie ma służebność przesyłu. Tym samym jest ona prawem dającym uprawnienie umożliwiającym "obciążenia nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1[1], prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń". Mówiąc inaczej jest to kwestia wykorzystywania cudzego gruntu przez przedsiębiorcę przesyłowego.

   

  Szkolenia eksperckie to trenerzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i trenerskim, ciekawe szkolenia oparte na najnowszych zmianach w prawie w formule szkoleń otwartych jak i zamkniętych. Do każdego szkolenia przygotowywane są autorskie materiały i liczne ćwiczenia. Zobacz z zakresu naszych szkoleń eksperckich: Wybierz nasze szkolenia.

   

  Co do zasady przyjmuje się, że podstawą formalną faktycznie zaistnienia służebność przesyłu jest umowa, zawierana w postaci aktu notarialnego pomiędzy właścicielem gruntu, a przedsiębiorcą przesyłowym. Zgodnie jednak z samymi przepisami, jak i doktryną oraz judykaturą może ona powstać także poprzez orzeczenie sądu, w przypadku kiedy strony nie doszły do porozumienia. Istnieje również możliwość powstanie służebności przesyłu wskutek zasiedzenia.

  Tym samym choć formalnie powinno dochodzić do zawarcia umowy może mieć miejsce sytuacja w której, pomimo szczerych chęci jednej ze stron i przy braku dobrej woli drugiej może być potrzebna ingerencja sądu. Będzie to miało zastosowanie także wtedy, kiedy służebność powstaje poprzez zasiedzenie.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.