Inne strony: GAMMA DISCOVER

Urządzenia przesyłowe na działce budowlanej

Zdarza się, że na działce budowlanej znajdują się urządzenia przesyłowe takie jak słupy energetyczne, czy siedzi przesyłowe, które mogą stanowić sporą niedogodność w przypadku realizacji inwestycji.

zdjęcie - Urządzenia przesyłowe na działce budowlanej

Służebność Przesyłu - Urządzenia przesyłowe na działce budowlanej

 
Do kogo należą takie urządzenia przesyłowe?

Urządzenia przesyłowe znajdujące się na działce nie stanowią części nieruchomości, jeśli wchodzą w skład danego przedsiębiorstwa przesyłowego, czyli są trwale przyłączone do sieci, której jest właścicielem.

Jeśli to właściciel nieruchomości poniósł koszty wybudowania urządzenia, konieczne jest zawarcie umowy przenoszącej własność. Taka umowa może przewidywać wynagrodzenie.

Z urządzeniami, które należą do przedsiębiorstwa nie można postępować według własnej woli, na przykład zmieniać ich położenia, także w sytuacjach, gdy uniemożliwiają one zabudowę działki.

Wszelkie zmiany dotyczące takich urządzeń wymagają zgody przedsiębiorstwa. Jeśli przedsiębiorstwo nie udziela zgody i nie podaje dobrego uzasadnienia, można sprawę skierować do sądu.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że to właściciel nieruchomości będzie ponosił koszty związane z przesunięciem czy demontażem urządzeń. Szczegółowe kwestie tego typu wyjaśnia szkolenia służebność przesyłu. Jeśli urządzenia znajdujące się na działce, nie stanowią części przedsiębiorstwa, właściciel działki może robić z nimi co chce.

 

Chcesz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu transportu i logistyki? Jakie są nowe reguły i terminy Międzynarodowej Izby Handlowej Incoterms 2010? Jak sprawnie zarządzać magazynem? Jak skutecznie zarządzać zapasami i jakie to ma skutki dla finansów firmy? Jak działa łańcuch dostaw? Zobacz nasze szkolenia:

 

Warto wiedzieć, czym jest służebność przesyłu. Może zostać nią obciążona nieruchomość, na której znajdują się urządzenia przesyłowe.

Służebność przesyłu oznacza, że przedsiębiorstwo będzie miało prawo do korzystania z danej działki w określonym zakresie. Dotyczy to przede wszystkim prac remontowych, konserwacji i modernizacji urządzeń należących do przedsiębiorstwa przesyłowego.

Bliżej z tego typu problemami można się zapoznać na różnych kursach. Szkolenie prawo budowlane poruszają również tematy związane ze służebnością, ponieważ jest to często przyczyna konfliktów i sporów między przedsiębiorstwami i właścicielami nieruchomości, a także w przypadku służebności gruntowej między właścicielami działek.


Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Osoby, które spotkały się z pojęciem służebności przesyłu często zbyt optymistycznie podchodzą do tego tematu, niejako z urzędu licząc na określone korzyści majątkowe.
Istnieje kilka form ustanowienia służebności przesyłu. Może to nastąpić w oparciu o umowę zawartą między właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości a przedsiębiorstwem przesyłowym lub na podstawie decyzji sądu.
Służebność gruntowa to prawo, które obciąża nieruchomość w celu podniesienia użyteczności innej nieruchomości.
Służebność przesyłu to skomplikowane zagadnienie i wielu właścicieli nieruchomości nie orientuje się dokładnie jakie prawa przysługują im w przypadku zawierania tego typu umowy z przedsiębiorstwem przesyłowym.
Ustanowienie służebności przesyłu następuje na mocy umowy zawieranej między przedsiębiorcą przesyłowym a właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości.
Obecny artykuł
Urządzenia przesyłowe na działce budowlanej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.