Służebność Przesyłu - Urządzenia przesyłowe na działce budowlanej
Do kogo należą takie urządzenia przesyłowe?
Urządzenia przesyłowe znajdujące się na działce nie stanowią części nieruchomości, jeśli wchodzą w skład danego przedsiębiorstwa przesyłowego, czyli są trwale przyłączone do sieci, której jest właścicielem.
Jeśli to właściciel nieruchomości poniósł koszty wybudowania urządzenia, konieczne jest zawarcie umowy przenoszącej własność. Taka umowa może przewidywać wynagrodzenie.
Z urządzeniami, które należą do przedsiębiorstwa nie można postępować według własnej woli, na przykład zmieniać ich położenia, także w sytuacjach, gdy uniemożliwiają one zabudowę działki.
Wszelkie zmiany dotyczące takich urządzeń wymagają zgody przedsiębiorstwa. Jeśli przedsiębiorstwo nie udziela zgody i nie podaje dobrego uzasadnienia, można sprawę skierować do sądu.
Trzeba jednak liczyć się z tym, że to właściciel nieruchomości będzie ponosił koszty związane z przesunięciem czy demontażem urządzeń. Szczegółowe kwestie tego typu wyjaśnia szkolenia służebność przesyłu. Jeśli urządzenia znajdujące się na działce, nie stanowią części przedsiębiorstwa, właściciel działki może robić z nimi co chce.
Zajrzyj do naszej strefy wiedzy po więcej artykułów z tematu:
Warto wiedzieć, czym jest służebność przesyłu. Może zostać nią obciążona nieruchomość, na której znajdują się urządzenia przesyłowe.
Służebność przesyłu oznacza, że przedsiębiorstwo będzie miało prawo do korzystania z danej działki w określonym zakresie. Dotyczy to przede wszystkim prac remontowych, konserwacji i modernizacji urządzeń należących do przedsiębiorstwa przesyłowego.
Bliżej z tego typu problemami można się zapoznać na różnych kursach. Szkolenie prawo budowlane poruszają również tematy związane ze służebnością, ponieważ jest to często przyczyna konfliktów i sporów między przedsiębiorstwami i właścicielami nieruchomości, a także w przypadku służebności gruntowej między właścicielami działek.