Urządzenia przesyłowe na działce budowlanej

Zdarza się, że na działce budowlanej znajdują się urządzenia przesyłowe takie jak słupy energetyczne, czy siedzi przesyłowe, które mogą stanowić sporą niedogodność w przypadku realizacji inwestycji.

Służebność Przesyłu - Urządzenia przesyłowe na działce budowlanej

Do kogo należą takie urządzenia przesyłowe?

Urządzenia przesyłowe znajdujące się na działce nie stanowią części nieruchomości, jeśli wchodzą w skład danego przedsiębiorstwa przesyłowego, czyli są trwale przyłączone do sieci, której jest właścicielem.

Jeśli to właściciel nieruchomości poniósł koszty wybudowania urządzenia, konieczne jest zawarcie umowy przenoszącej własność. Taka umowa może przewidywać wynagrodzenie.

Z urządzeniami, które należą do przedsiębiorstwa nie można postępować według własnej woli, na przykład zmieniać ich położenia, także w sytuacjach, gdy uniemożliwiają one zabudowę działki.

Wszelkie zmiany dotyczące takich urządzeń wymagają zgody przedsiębiorstwa. Jeśli przedsiębiorstwo nie udziela zgody i nie podaje dobrego uzasadnienia, można sprawę skierować do sądu.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że to właściciel nieruchomości będzie ponosił koszty związane z przesunięciem czy demontażem urządzeń. Szczegółowe kwestie tego typu wyjaśnia szkolenia służebność przesyłu. Jeśli urządzenia znajdujące się na działce, nie stanowią części przedsiębiorstwa, właściciel działki może robić z nimi co chce.

Zajrzyj do naszej strefy wiedzy po więcej artykułów z tematu:

Warto wiedzieć, czym jest służebność przesyłu. Może zostać nią obciążona nieruchomość, na której znajdują się urządzenia przesyłowe.

Służebność przesyłu oznacza, że przedsiębiorstwo będzie miało prawo do korzystania z danej działki w określonym zakresie. Dotyczy to przede wszystkim prac remontowych, konserwacji i modernizacji urządzeń należących do przedsiębiorstwa przesyłowego.

Bliżej z tego typu problemami można się zapoznać na różnych kursach. Szkolenie prawo budowlane poruszają również tematy związane ze służebnością, ponieważ jest to często przyczyna konfliktów i sporów między przedsiębiorstwami i właścicielami nieruchomości, a także w przypadku służebności gruntowej między właścicielami działek.


ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.