Ustanawianie służebności przesyłu

Ustanawianie służebności przesyłu jest kojarzone przede wszystkim z własnością gruntów, na których mają być lub już są usadowione urządzenia przesyłowe.

zdjęcie - Ustanawianie służebności przesyłu

Tymczasem w prawie polskim istnieje przecież instytucja, która stanowi formę pośrednią pomiędzy własnością, a jej brakiem. Mowa tu o użytkowaniu wieczystym. Zetknięcie tych dwóch, szczególnych postaci instytucji prawnych rodziło przez długi czas wiele niejasności, które ostatecznie zostały rozwiązane dopiero przez orzeczenie Sądu Najwyższego.

Uznając, że prawo służebności przesyłu jest wyjątkową formą służebności czynnej, która jest przynależna przedsiębiorcy przesyłowemu wobec możliwości korzystania z nieruchomości, na której przeprowadzona jest linia urządzeń przesyłowych. Jest to podyktowane koniecznością prawidłowego funkcjonowania tychże urządzeń. Jak jednak wygląda to prawo, kiedy mowa jest o własności gruntu, a o jego użytkowaniu wieczystym?

 

Nasze Szkolenia Eksperckie z obszaru prawa budowlanego to np: szkolenie wycena nieruchomości, szkolenie prawo budowlane, szkolenie logistyka i wiele innych. Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy. Zaufaj naszemu doświadczeniu

 

Zgodnie zatem z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2017 roku została rozwiązana budzące wątpliwości prawne kwestia ustanowienia służebności przesyłu na gruntach, które zostały oddane w wieczyste użytkowanie. Przyjmując zatem treść artykułu 233 kodeksu cywilnego użytkownik wieczysty ma prawo do rozporządzania przysługującym prawem, w tym także do obciążania go służebnością. W związku z tym, swoje zastosowanie znajduje przepis znajdujący się w treści artykułu 3051 KC. Mówiąc wprost na gruncie objętym użytkowaniem wieczystym istnieje możliwość ustanowienia służebności przesyłu.

Istnieje jednak pewien haczyk. W przeciwieństwie do standardowej formy służebności przesyłu nie ma możliwości dochodzenie jej ustanowienia w pewnych okolicznościach. Otóż w przypadku, kiedy urządzenia zostały zainstalowane przez rokiem 1990, a więc w okresie obowiązywania zasady jednolitej własności państwowej, nie można dochodzić ustanowienia służebności przesyłu. Co za tym idzie, użytkownicy wieczyści mogą żądać ustanowienia służebności przesyłu wobec urządzeń, które zostały posadowione pod roku 1990.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.