Zmiany w prawie pracy w 2018 roku.

Czy można powiedzieć komuś, że nie wolno mu pracować? Oczywiście, że nie gdyż każdy mieszkaniec Rzeczypospolitej ma prawo do wykonywania pracy, bez względu na swoje przekonania. Oczywiście jeszcze kilka lat temu można było się spotkać z czasem dość „rasistowski” podejściem do wielu osób, odrzucając ich kandydatury do pracy.

 
Czy można powiedzieć komuś, że nie wolno mu pracować? Oczywiście, że nie gdyż każdy mieszkaniec Rzeczypospolitej ma prawo do wykonywania pracy, bez względu na swoje przekonania. Oczywiście jeszcze kilka lat temu można było się spotkać z czasem dość „rasistowski” podejściem do wielu osób, odrzucając ich kandydatury do pracy.

Jednakże jako, że obecne nowelizacje kodeksu pracy, a także zmiana nastawienia ludzi do wielu swoich przekonań, sprawiły, że nie jest to już możliwe.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy  na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Warto podkreślić, że choć samy kodeks pracy jest głównym aspektem regulującym przepisy prawne z tego zakresu, to nie można zapominać o innych prawnych dokumentach mogących na nie wpływać. Wiele z nich (jeśli są na wysokim poziome) staje się elementami kodeksu pracy. Podobnie jest w przypadku ostatniej modyfikacji z 25 maja, która przyniosła za sobą RODO, czyli rozporządzenie o ochronie danych osobowych.

Jest to zbiór przepisów, które zmuszają do zwiększenia bezpieczeństwa z zakresu ochrony danych osobowych przechowywanych przez pracodawców. Nie powinno więc dziwić, że ta dodatkowa ochrona przyczyniła się do wprowadzenia licznych modyfikacji z zakresu prawa pracy, w szczególności po stronie pracowników.
 
Aktualnie pracodawca nie jest w stanie na własną rękę pozyskiwać danych o pracowniku, jeżeli on sam nie wyraził na to zgody, stąd też pracodawcy muszą się opierać tylko i wyłącznie na tym co dostarczają pracownicy. Inną kwestią jest zmuszenie pracodawców do zwiększenia sposobu przechowywania danych, zarówno klientów jak i kontrahentów, tak by nie dopuścić do ich wycieku, gdyż mogłoby to zaszkodzić ich dobru.
 
Oczywiście samo RODO nie było jedyną zmiana w prawie pracy w 2018 roku, gdyż można dopatrzyć się wielu innych modyfikacji, które w mniejszym bądź większym stopniu wpływają na nasze życie pracownicze.

Praca to kluczowy element naszego życia, dlatego tak bardzo ważne jest byśmy czuli, ze jesteśmy w niej bezpieczni, a także, ze nasze interesy są chronione nie tylko przez pracodawce, ale także przez obowiązujące prawo.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.