Kryteria oceny pracownika

Wiesz już zapewne, że pracownik powinien dostawać odpowiednią ocenę zwrotną dotyczącą jego pracy. Jak inaczej będzie wiedział, czy to co robi jest wystarczające? Jak jednak dobrać odpowiednie kryteria oceny pracownika? Przede wszystkim kryteria te powinny być czysto zawodowe – należy odłożyć na bok swoje sympatie i antypatie i skupić się wyłącznie na czysto zawodowych relacjach. Dodatkowo, pracownik musi wiedzieć, które rzeczy z jego pracy będą podlegały ocenie. 
zdjęcie - Kryteria oceny pracownika
 
Wiesz już zapewne, że pracownik powinien dostawać odpowiednią ocenę zwrotną dotyczącą jego pracy. Jak inaczej będzie wiedział, czy to co robi jest wystarczające? Jak jednak dobrać odpowiednie kryteria oceny pracownika? Przede wszystkim kryteria te powinny być czysto zawodowe – należy odłożyć na bok swoje sympatie i antypatie i skupić się wyłącznie na czysto zawodowych relacjach.

Dodatkowo, pracownik musi wiedzieć, które rzeczy z jego pracy będą podlegały ocenie. I tak, jeśli nie masz wprowadzonego dress code’u, a każdy pracownik może przychodzić do pracy w czym chce, nie możesz nagle podczas rozmowy z podwładnym stwierdzić, że na Twoją ocenę wpływa też to, że nie chodzi w np. garniturach, czy garsonkach.

Co innego, jeżeli jasno określone są zasady ubierania (nie musi to być spisany dokument, nie musisz też dokładnie określać kolorów, czy krojów). Twoja ocena w głównej mierze powinna opierać się na zakresie obowiązków oraz (jeżeli jest to wskazane) na współpracy i oddziaływaniach międzyludzkich (np. osoba toksycznie wpływająca na innych powinna zostać o tym poinformowana).

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie są najskuteczniejsze techniki motywacyjne? Jak zostać mentorem dla mniej doświadczonych współpracowników? Jak stres wpływa na podejmowanie decyzji? Jak obudzić zespół sprzedażowy? Zobacz co proponujemy: Zapraszamy.

Pamiętaj, że ocena nie ma na celu zdołowania pracownika, ale wskazania mu obszarów, w których może dać z siebie więcej. Jest to również dobra okazja do przedyskutowania powierzonych zadań, może należałoby je rozszerzyć lub zawęzić (w zależności od sytuacji? A może od ostatniej oceny pracownik zdobył nowe umiejętności, w związku z czym może zająć się zupełnie nowymi rzeczami? W ramach oceny możesz także zawrzeć kwestię renegocjacji wynagrodzenia (oczywiście na korzyść pracownika) lub wysokości przyznanej premii.

Sam fakt podlegania ocenie (np. corocznej), oraz tego, co w ramach niej będzie się działo możesz zawrzeć w umowie o pracę lub regulaminie pracowniczym. Jeżeli nie do końca czujesz po co oceny pracownicze powinny być przeprowadzane i w jaki sposób tę ocenę prowadzić – na czym się skupić, jakie kwestie uznać za te najbardziej istotne – z pomocą przyjdą Ci warsztaty i szkolenia dla kadry menadżerskiej. W większości z nich takie tematy są poruszane.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.