5 stylów kierowania ludźmi

Każdy menedżer z biegiem czasu i wraz ze zdobywaniem kolejnych doświadczeń zawodowych wypracowuje sobie własny styl kierowania ludźmi. Jednym z najbardziej popularnych podziałów stylów kierowania jest siatka stylów kierowniczych, która dzieli charaktery i predyspozycje menedżerów na cztery podstawowe grupy w zależności od zorientowania na ludzi i zadania.

Gamma - 5 stylów kierowania ludźmi


5 stylów kierowania ludźmi

Każdy menedżer z biegiem czasu i wraz ze zdobywaniem kolejnych doświadczeń zawodowych wypracowuje sobie własny styl kierowania ludźmi. Jednym z najbardziej popularnych podziałów stylów kierowania jest siatka stylów kierowniczych, która dzieli charaktery i predyspozycje menedżerów na cztery podstawowe grupy w zależności od zorientowania na ludzi i zadania.

Kierownik - atrapa

To osoba, która cechuje się jedynie władzą oficjalną, jednak nie posiada żadnych predyspozycji i chęci do kierowania ludźmi.

Kierownik - atrapa nie jest zorientowany ani na ludzi, ani na zadania. Zwykle stara się "odbębnić" pracę, unika dodatkowych aktywności, nie interesują go problemy pracowników ani osiąganie wyników wyższych niż minimum.

Nie angażuje się w pracę i nie chce, by jego pracownicy stawali się lepsi ze strachu na możliwość posiadania większych obowiązków.

Wynaturzony autokrata

To kierownik, który nastawiony jest jedynie na realizację celów. Nie interesuje go przepracowanie, choroby czy problemy osobiste pracowników. Uważa, że każdy i zawsze ma dawać z siebie sto procent.

Często wymusza pewne zachowanie, może zastraszać pracowników, prowadzi system kar za przewinienia. Jego władza jest zdobywana poprzez wymuszenie i zastraszenie, nie sam szacunek.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze najciekawsze szkolenia dla sprzedawców:

Balansujący biurokrata

Kierownik, który odnosi średnie wyniki w zakresie realizacji zadań oraz jest średnio zorientowany na ludzi. To typowy przypadek osoby, która nie potrzebuje większych wyzwań czy szacunku: jest w pracy by zrobić swoje. Nie interesuje go specjalny rozwój, zwraca jednak uwagę na wykonanie podstawowych obowiązków i zdobycie określonych wyników.

Balansujący biurokrata może przemienić się w niemal każdy inny typ menedżera dzięki odpowiednim bodźcom.

Jeśli chodzi o szkolenia Katowice oferują doskonałe programy coachingowe i motywujące, które mogą poprawić umiejętności balansującego biurokraty i sprawić, że stanie się on motywującym integratorem zespołu.

Wynaturzony demokrata

To menedżer, który całkowicie poświęca uwagę ludziom, tym samym nie realizuje zadań. Przyjmuje niemal każde usprawiedliwienia, zgadza się na dni wolne w momencie, gdy występuje deficyt pracowników, odpuszcza przewinienia.

Nie cieszy się zbytnim szacunkiem, raczej podwładni traktują go z przymrużeniem oka bo wiedzą, że odpuści im każdy błąd.

Menedżer integrator

To idealny menedżer, który zorientowany jest zarówno na cele, jak i na ludzi. Potrafi połączyć wymagania z komunikacją, charyzmą i wzbudzaniem sympatii wśród podwładnych.

Dzięki swoim predyspozycjom jest idealnym przykładem kierownika, który łączy ludzi i sprawia, że chcą oni pracować lepiej i wydajniej.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.