Czy stres jest normalnym zjawiskiem w pracy?

W dzisiejszych czasach w bardzo wielu sytuacjach słyszymy „to wina stresu” albo „wszystko przez stres”. Tłumaczymy w ten sposób zarówno nasze problemy zdrowotne jak i nieracjonalne decyzje, czasami ze stresu robimy winowajcę za nasze niepowodzenia albo tłumaczymy nim niechęć podejmowania pewnych działań.

Gamma - Czy stres jest normalnym zjawiskiem w pracy?


Czy stres jest normalnym zjawiskiem w pracy?

W dzisiejszych czasach w bardzo wielu sytuacjach słyszymy „to wina stresu” albo „wszystko przez stres”. Tłumaczymy w ten sposób zarówno nasze problemy zdrowotne jak i nieracjonalne decyzje, czasami ze stresu robimy winowajcę za nasze niepowodzenia albo tłumaczymy nim niechęć podejmowania pewnych działań.

Jednak warto zdać sobie sprawę, że stres jest naturalną reakcja naszego organizmu. I towarzysz ludzkości od zawsze. Zmienia się jedynie forma oraz przyczyny stresu. Jak się nietrudno domyśleć pierwsi ludzie również musieli stresować się podczas powoływań. Stres ma za zadanie motywować nas do działania, zagrzewać do walki albo ostrzegać przed niebezpieczeństwem. Ma szereg pozytywnych właściwości i jest po prostu w naszym życiu potrzebny.

Problemem jest nadmierny stres, z którym nie umiemy sobie radzić. A warto nad tym popracować i się tego nauczyć ponieważ stresu nie da się w życiu uniknąć.

Bardzo często ludzie zastanawiają się czy stres jest normalnym zjawiskiem w pracy czy też jego występowanie oznacza, że nie radzimy sobie na danym stanowisku czy w danej branży lub też winna jest zła atmosfera i warunki panujące w organizacji. Oczywiście takie sytuacje mogą być przyczyną nadmiernego stresu, ale samo zjawisko stresu nie jest niczym nadzwyczajnym.

Towarzyszy nam na każdym etapie życie, w każdym jego aspekcie. Jest on także nieodzownym elementem naszego życia zawodowego. Stres w pracy może być czynnikiem motywującym nas do efektywności i sumiennego wykonywania swoich obowiązków zawodowych, może mobilizować nas także do rozwoju oraz być czynnikiem wywołujący zdrową rywalizację, która każe nam się rozwijać i dążyć do osiągania coraz lepszych wyników i powoduje chęć rozwoju zawodowego. Kluczem do sukcesu i zachowania zdrowia nie jest eliminacja stresu z naszego życia.

To po prostu niemożliwe. Powinniśmy raczej skupić się na wypracowaniu w sobie mechanizmów radzenia sobie z nim wtedy kiedy zamiast nam pomagać, przeszkadza. Szkolenie jak radzić sobie ze stresem z pewnością może okazać się pomocne, podobnie jak zarządzanie emocjami szkolenie. Z odpowiednią wiedzą i nastawieniem żadna stresująca sytuacja nie będzie nam straszną.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.