Czy stresowanie się pracą jest powszechnym zjawiskiem?

W każdej pracy pojawia się stres. Nie w każdej jednak jest on równie silny. Nawet jeśli jest to praca, gdzie często pojawiają się stresujące sytuacje, to nie musi to być poważnym problemem.

zdjęcie - (the_title())


Czy stresowanie się pracą jest powszechnym zjawiskiem?

W każdej pracy pojawia się stres. Nie w każdej jednak jest on równie silny. Nawet jeśli jest to praca, gdzie często pojawiają się stresujące sytuacje, to nie musi to być poważnym problemem.

Trudno porównywać pracę bibliotekarki z pracą przedstawiciela handlowego. Biznesmen zmaga się z większym stresem niż ktoś, kto zajmuje się rękodziełem i sprzedażą swoich wyrobów. Stres to nieodłączna część życia, więc jest obecny i w każdej pracy. Kiedy jednak jest to praca np. biznesmena, handlowca, pracownika korporacji, to jest on większy.

Co zwiększa poziom stresu?

Stres jest większy, kiedy praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością albo jest presja osiągania określonych wyników. Warto pójść na szkolenie zarządzanie stresem, by nie przeszkadzał on w skutecznym działaniu. Pomoże to jednak tylko wtedy, gdy ma się kompetencje do wykonywanych obowiązków.

Niedostateczna wiedza i umiejętności to kolejne czynniki stresujące. Dlatego warto się dokształcać, jeśli jest taka potrzeba. Poziom stresu jest większy, kiedy stanowisko czy zawód są wyjątkowo źle dobrane do predyspozycji. Na silne, negatywne emocje narażony jest każdy, kto ma w pracy do czynienia z ludźmi np. pracownik infolinii. Im częstszy jest ten kontakt, tym poważniejszy jest to problem.

Pozytywne działanie stresu w pracy

Z pracą wiąże się nie tylko stres negatywny. Jeśli jest nieduży, jeśli można sobie z nim poradzić, to nie będzie miał negatywnego wpływu na wyniki. Stresujące sytuacje czy zadania do wykonania odbierane są nie jako problemy, a jako wyzwania.

Na moment mogą pojawić się negatywne emocje, ale szybko zamienią się w pozytywne. Jeśli ktoś ukończył na zarządzanie emocjami szkolenie, to poradzi sobie z nimi, nawet gdyby były silne. Taki pozytywny stres mobilizuje do pracy i pomaga sprostać wyzwaniom. Motywuje, by dawać z siebie więcej, rozwijać się, więc sprzyja rozwojowi zawodowemu.

Stres towarzyszy każdej pracy. W niektórych zawodach i na niektórych stanowiskach jest on większy. Wtedy ważne jest, by umieć sobie z nim poradzić. Umiejętność opanowania emocji, pokonania stresu to konieczność, by mieć dobre efekty i dobrze radzić sobie w kontaktach interpersonalnych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.