Czym charakteryzuje się najmłodsze pokolenie na rynku pracy?

Jakim pokoleniem jestem? – takie oto pytanie zadaje sobie często wiele osób aktywnych zawodowo. Otóż obecnie na rynku pracy wyróżnia się cztery pokolenia: baby boomers, X, Y oraz najmłodsze Z. Te poszczególne grupy charakteryzującą się różnym podejściem do wykonywanego zawodu oraz do współpracowników. Na czym polega zarządzanie pokoleniem Z?

25 kwietnia 2019
zdjęcie - Czym charakteryzuje się najmłodsze pokolenie na rynku pracy?

 Czym charakteryzuje się najmłodsze pokolenie na rynku pracy?

Jakim pokoleniem jestem? - takie oto pytanie zadaje sobie często wiele osób aktywnych zawodowo. Otóż obecnie na rynku pracy wyróżnia się cztery pokolenia: baby boomers, X, Y oraz najmłodsze Z. Te poszczególne grupy charakteryzującą się różnym podejściem do wykonywanego zawodu oraz do współpracowników. Na czym polega zarządzanie pokoleniem Z?

Jakim pokoleniem jestem? - charakterystyka osób aktywnych zawodowo

Przedział wiekowy osób aktywnych zawodowo jest mocno zróżnicowany. Zatem jakim pokoleniem jestem? Wyróżnia się cztery rodzaje pokoleń takie jak:

  • pokolenie baby boomers – do którego należą osoby, które urodziły się w latach 1946–1964. Najstarsi przedstawiciele z tej grupy mają już ponad siedemdziesiąt lat, a więc powoli kończą swoje życie zawodowe.
  • pokolenie X – osoby które urodziły się w latach 1965-1979. Są to zatem dojrzali i godni zaufania pracownicy, których charakteryzuje lojalność wobec pracodawcy. Osoby te cenią sobie rozwój osobisty, niezależność, różnorodność i pracowitość.
  • pokolenie Y - to osoby urodzone w latach 1980-1989, często określane są one mianem "millenialsów". Na rynku pracy często okazują się wielozadaniowcami, otwartymi na nowe wyzwania. Angażują się w interesującą ich pracę, ceniąc sobie jednocześnie elastyczność godzin pracy. Ponadto oczekują satysfakcjonującejpłacy oraz inwestowania w ich rozwój zawodowy.
  • pokolenie C – zwane też Z – osoby urodzone od 1995 roku. Dobrze znają one internet oraz są gotowości do wszelkich zmian. Ludzie Ci praktycznie nie pamiętają czasów sprzed ery internetu czy ejścia Polski do Unii Europejskiej. Są to osoby otwarte na nowe rozwiązania oraz twórcze. W tym przypadku Zarządzanie pokoleniami szkolenie jest niezbędne do sprawnej komunikacji na linii podwładny – przełożony.

Zarządzanie pokoleniem Z – na czym polega?

Powoli na rynek pracy wchodzi najmłodsze pokolenie. Zarządzanie pokoleniem Z to ogromne wyzwanie dla obecnych pracodawców.
Pokolenie po 2000 roku urodzone charakteryzuje się ogromną empatią, otwartością oraz bezpośredniością. Mają one dużą potrzebę kontaktów międzyludzkich i lubią spotkania twarzą w twarz oraz jasne komunikaty ze strony drugiej osoby. Budowanie pozytywnych relacji społecznych jest dla nich zawsze najważniejszym celem.

Pomimo, żepokolenie po 2000 roku dopiero zaczyna wchodzić w dojrzałe życie, to ze względu na otwartość na świat i wielozadaniowość zyskuje znaczną przewagę nad starszym pokoleniem Y. Ci młodzi ludzie są doskonale zaznajomieni z nową technologią, która to stanowi dla nich naturalne środowisko. Współczesny 5-latek potrafi dzisiaj znacznie szybciej opanować obsługę smartfona czy laptopa, niż wiele osób dorosłych.

Pokolenie po 2000 roku urodzone każdą wątpliwość sprawdza w internecie, do którego to ma stały dostęp. Nie ma ono żadnych problemów z komunikacją wirtualną. Często osoby te mają wielu znajomych z odległych krańców świata. Co prawda większość osób z pokolenia Z wychowało się w dobrobycie, niemniej jest to jedna z najbardziej podzielonych generacji, gdyż dokładnie widać po jej przedstawicielach, jak wygląda ich sytuacja materialna, co przekazali im rodzice oraz jaki mają dostęp do kultury, rozwoju czy wykształcenia.

Większość z nich jest wychowywana bezstresowo, zawsze dostają to, czego chcą i są bardzo rozpieszczani. W związku z tym nie ma w nich pokory, gdyż uważają, że wszystko im się należy. Generacja Z często składa się z indywidualistów oraz samotników, którzy są niepokorni i wręcz egoistyczni. Ponadto są to osoby kreatywne, ceniące sobie samorozwój oraz niezależność. W związku z tym, coraz więcej pracodawców decyduje się na motywowanie pracowników szkolenie.

Pokolenie Z na rynku pracy – zarządzanie pokoleniami szkolenie

Osoby z pokolenia Z cenią sobie szybkość i praktyczność, a rzeczy użyteczne to dla nich takie, dzięki którym można oszczędzić czas. W związku z tym zazwyczaj nie czekają, żeby wyrobić sobie opinię na dany temat, lecz szybko oceniają, że coś jest bezużyteczne lub też odwrotnie. Zachowanie takie może to stanowić pewien problem, z którym to pracodawcy będą musieli sobie niejednokrotnie poradzić. W związku z tym niezbędne jest dla nich profesjonalne - motywowanie pracowników szkolenie, które to uczy jak zarządzać najmłodszymi pracownikami w firmie.

Pokolenie to będzie zawsze chciało pracować w miejscu, które zapewnia im ciekawe zadania oraz nieustanny rozwój. Zatem trudno będzie zatrzymać przedstawicieli tego pokolenia w jednej firmie, jeżeli pracodawca nie dołoży wszelkich starań do tego, aby pracownik mógł uczyć się czegoś nowego i nie stać w jednym miejscu. Dorastające osoby są doskonale przygotowane do wyścigu szczurów, który to może mieć miejsce na drodze do sukcesu. Praca z pokoleniem Z może być początkowo dla pracodawców bardzo trudna, a pomóc im może z pewnością zarządzanie pokoleniami szkolenie.

Pracodawcy będą bowiem musieli znaleźć odpowiedni sposób, by skutecznie okiełznać niepokorną duszę młodych ludzi. Tylko odpowiednio dobrana strategia może sprawić, że okażą się oni naprawdę świetną grupą pracowników.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.