Design thinking – uniwersalna metoda rozwiązywania problemów

Design thinking to sposób myślenia, dzięki któremu możemy twórczo rozwiązywać problemy. Polega ona na projektowym nastawieniu: problem traktuje się jako projekt, który należy zamknąć. Największą zaletą design thinking jest jego uniwersalizm – to metoda, którą możemy używać do każdego zagadnienia, bez względu na to, jaki jest powód lub natura problemu.


  Design thinking to sposób myślenia, dzięki któremu możemy twórczo rozwiązywać problemy. Polega ona na projektowym nastawieniu: problem traktuje się jako projekt, który należy zamknąć. Największą zaletą design thinking jest jego uniwersalizm - to metoda, którą możemy używać do każdego zagadnienia, bez względu na to, jaki jest powód lub natura problemu.

  Podstawą design thinkig jest empatia. Twórcy rozwiązania wychodzą z założenia, że ich pomysł ma być użyteczny. Wcielają się więc w rolę przyszłego użytkownika danego produktu i starają się dopasować go do oczekiwań odbiorcy.

  W celu zebrania podstawowych danych możemy przeprowadzać ankiety, symulacje i pytać o opinię samych zainteresowanych: pozwala to na rozpoczęcie prac nad projektem, który będzie przede wszystkim spełniał wymagania osób, do których będzie adresowany.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Firma Gamma sp. j. zaprasza na szkolenie z Design Thinking. Szkolenie prowadzone jest metodą warsztatową, gdzie uczestnicy zostaną przeprowadzeni przez cykl Design Thinking. Dzięki temu, mogą oni od razu przećwiczyć  idee Design Thinking, co pozwala na szybsze  wdrożenie tej metodyki w praktykę zawodową. Szkolenie jest przeznaczone dla pracowników działu HR. Zobacz również: szkolenie zarządzanie projektami, szkolenia dla menedżerów.

  Kolejnym elementem design thinking jest zdefiniowanie problemu. Musi on być jak najbardziej szczegółowy i kompletny. Na tym etapie przydaje się wykorzystanie metody 5W, w której odpowiadamy na kolejne pytania, dzięki którym wyłania się dokładny obraz samego problemu.

  Trzecia i czwarta część procesu design thinking jest najbardziej energochłonna. To moment, w którym za pomocą burzy mózgów lub innej metody poszukujemy konkretnych rozwiązań. Każdy członek zespołu problemowego może się wypowiedzieć, często jedna myśl prowadzi do następnej.

  Następnie wybierane są najlepsze pomysły: można wykorzystać głosowanie lub ocenę punktową, dzięki której otrzymuje listę pomysłów od najlepszych do najgorszych.

  Czwartym etapem jest zbudowanie prototypu - sprawdzenie praktyczne, czy nasz pomysł może działać. Nie jest to jednak rozeznanie terenowe czy wprowadzanie w życie koncepcji, a jedynie stworzenie prostego modelu, który mógłby odzwierciedlać przyszłe zastosowanie produktu.

  Ostatnim etapem jest wdrożenie produktu do życia i testowanie. Pozwala to na sprawdzenie, czy nasza koncepcja naprawdę działa w praktyce. Jeśli tak, projekt zostaje zamknięty a sam problem - rozwiązany. Jeśli nie, musimy cofnąć się do etapu budowania prototypów i wybrać kolejny pomysł, który zostanie wprowadzony w życie.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.