Efektywna komunikacja

Ludzie komunikują się ze sobą każdego dnia. Bez względu na to, czy komunikujemy się za pomocą metody werbalnej, czyli słownej, czy też za pomocą metody niewerbalnej, najważniejsze, aby nasz komunikat został poprawnie odebrany. Rozmowa twarzą w twarz zawsze łączy w sobie obie te metody komunikowania się, a zatem przekaz słowny i mowę ciała. Taka forma przekazu wydaje się być najpełniejsza i daje możliwość najbardziej skutecznego przekazu i odbioru informacji.

zdjęcie - Efektywna komunikacja
 
Ludzie komunikują się ze sobą każdego dnia. Bez względu na to, czy komunikujemy się za pomocą metody werbalnej, czyli słownej, czy też za pomocą metody niewerbalnej, najważniejsze, aby nasz komunikat został poprawnie odebrany.

Rozmowa twarzą w twarz zawsze łączy w sobie obie te metody komunikowania się, a zatem przekaz słowny i mowę ciała. Taka forma przekazu wydaje się być najpełniejsza i daje możliwość najbardziej skutecznego przekazu i odbioru informacji.
 
Efektywna komunikacja to taka forma, w której wszystko, co nadawca wiadomości chce przekazać zostaje odebrane przez osobę słuchającą w pełni. Komunikat musi być więc jasny, klarowny, oczywisty, bez żadnych niedomówień. Niestety, nie zawsze udaje się zrealizować ten plan. Może to być spowodowane bardzo wieloma powodami.

Do zakłóceń można zaliczyć m. in. barierę odległości, hałas dookoła, różnego rodzaju rozpraszacze uwagi, a także barierę językową, kulturową czy choćby wiekową. Czy więc jesteśmy skazani na brak efektywności w porozumiewaniu się?
 
Na szczęście możemy sami zadbać o to, by porozumiewać się z innymi w sposób zrozumiały. Choć nie wszystkie bariery są łatwe do pokonania, to z pewnością jesteśmy sami w stanie zwiększyć skuteczność porozumiewania się ze sobą. W jaki sposób?

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasze szkolenia interpersonalne. Dowiedz się jak zwiększyć swoją efektywność osobistą, jak być wielozadaniowym, jak komunikować się z innymi w firmie, jak zarządzać sobą efektywnie.

Zapraszamy.

Przede wszystkim, należy się w pełni skoncentrować na rozmowie, aktywnie słuchać, odsunąć wszelkie rozpraszające sprawy na bok. Skupienie wszystkich sił na przyjęciu komunikatu będzie bez wątpienia skuteczne.

Ponadto, efektywna komunikacja jest możliwa zwłaszcza wtedy, kiedy utrzymujemy kontakt wzrokowy z rozmówcą. Bez względu na to, czy mówimy czy słuchamy, warto zadbać o ten kontakt wzrokowy. W przedsiębiorstwach efektywna komunikacja jest gwarancją sukcesu firmy, umożliwia jej poprawne funkcjonowanie i rozwój.

Dlatego warto stosować te wskazówki, by zadbać o skuteczne porozumiewanie się i usprawnić działanie firmy. Wykorzystując różne środki przekazywania sobie informacji, nie tylko słowne, ale choćby wiadomości e-mail, rozmowy telefoniczne czy zwykłe notatki, bez wątpienia usprawnimy działanie przedsiębiorstwa.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.