Fazy w zarządzaniu projektem

Cykl życia projektu bardzo często nazywany jest również modelem realizacji danego projektu w odpowiednim do tego czasie. Cykl życia jest określeniem pewnego rodzaju zróżnicowania wszystkich sytuacji, jakie występują w czasie całej realizacji danego projektu. W zasadzie wyróżnić można cztery główne cykle życia projektu.

   
  Cykl życia projektu bardzo często nazywany jest również modelem realizacji danego projektu w odpowiednim do tego czasie. Cykl życia jest określeniem pewnego rodzaju zróżnicowania wszystkich sytuacji, jakie występują w czasie całej realizacji danego projektu. W zasadzie wyróżnić można cztery główne cykle życia projektu.
  • Definiowanie projektu.
  • Planowanie projektu.
  • Wykonanie planu projektu.
  • Zamykanie projektu.
   
  Definiowanie projektu to absolutna konieczność, jaka musi zostać wykonana przez kierownika projektu, aby można było przystąpić do jego realizacji. Na tym etapie muszą zostać określone wszystkie zadania, a także niezwykle istotne jest rozdzielenie ich pomiędzy wszystkich pracowników tak, aby każdy mógł wykonać to zadanie, w którym będzie czuł się zdecydowanie najlepiej.
   
  Planowanie projektu odnosi się do zaplanowania wszystkich działań na poszczególnych etapach realizowania projektu. Dodatkowo na tym etapie bardzo często tworzony jest szczegółowy harmonogram prac lub poddawany modyfikacjom ten już istniejący.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Rozwój nowoczesnych technologii spowodował że współcześni menadżerowie i liderzy stanęli przed nowym wyzwaniem, jakim jest kierowanie zespołami rozproszonymi. Jak sprawnie kierować pracą osób które pracują w jednym zespole a fizycznie znajdują się gdzie indziej?

  Mogą Cię zainteresować: talenty Gallupa, szkolenie dla brygadzistówszkolenia otwarte Warszawa.

  Planowanie to jednak z najistotniejszych części realizacji projektu. Odpowiednie planowanie może doprowadzić do sukcesu lub porażki, w razie popełnienia zbyt dużej ilości błędów. Wykonanie planu projektu przede wszystkim opiera się na właściwym delegowaniu zadań.

  Wykonanie planu projektu dodatkowo dzieli się na następujące etapy:
  • określenie zasobów jakie niezbędne będą do efektywnego realizowania wszystkich założeń projektu (chodzi tu przede wszystkim o określenie liczby osób biorących udział w projekcie, ilości materiałów i środków finansowych niezbędnych do zakończenia każdego etapu),
  • delegowanie zadań poszczególnym członkom projektowego zespołu,
  • przygotowanie harmonogramu prac,
  • wprowadzenie powstałego planu do realizacji.
   
  Jeśli wszystkie założenia są wykonane, nie pozostaje nic innego, jak przeprowadzić procedurę oficjalnego zamknięcia projektu. Jest to formalna procedura przeprowadzana po dostarczeniu rezultatów projektu klientowi, który zlecił jego wykonanie.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.