Jak mieć „flow” w pracy?

Słowo „flow” stało się niesamowicie modne – w szczególności w odniesieniu do wszelkich działań służbowych. Jednak często nie wiemy co to znaczy „flow”, a tym bardziej jak osiągnąć ten bardzo pożądany stan, który może nam pomóc skuteczniej i szybciej wykonywać swoje obowiązki.
 
Słowo "flow" stało się niesamowicie modne - w szczególności w odniesieniu do wszelkich działań służbowych. Jednak często nie wiemy co to znaczy "flow", a tym bardziej jak osiągnąć ten bardzo pożądany stan, który może nam pomóc skuteczniej i szybciej wykonywać swoje obowiązki.

"Flow" to specyficzny moment, w którym pracownik (choć nie tylko, słowo to jest używane również w odniesieniu do artystów, sportowców i pasjonatów różnych dziedzin) jest w stu procentach zaangażowany na wykonywanym zadaniu, pozwala się całkowicie pochłonąć i wykazuje całkowite skupienie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma.

Sprawdź naszą ofertę szkoleń menadżerskich. Dowiedz się jak zarządzać pokoleniem Y, jak być autorytetem dla pracowników, jak delegować i motywować zespół, jak prawidłowo przekazywać swoje doświadczenie, jak zarządzać w oparciu o metodologię MBTI. Zobacz szkolenia: szkolenie zarządzanie zespołem, zarządzanie projektami szkolenie, zarządzanie projektami.

To stan, w którym jesteśmy maksymalnie produktywni i nic nie jest w stanie nas rozproszyć. Brzmi znajomo? Cóż, "flow" najczęściej mamy w innych dziedzinach życia, zdecydowanie rzadziej w pracy - szczególnie, jeśli ta jest nużąca i schematyczna. W końcu w przypadku codziennego powtarzania tych samych, rutynowych czynności, bardzo trudno nas czymś zaskoczyć i zafascynować.

Czym charakteryzuje się stan przepływu? Emocjami! To element niezbędny do tego, by osiągnąć prawdziwy "flow". Oczywiście, mamy tu na myśli jedynie pozytywne emocje, takie jak ciekawość, entuzjazm czy chęć zdobywania kolejnych szczytów.

Emocje mogą nas ograniczać, mogą również znacząco poprawiać naszą wydajność: w końcu gdy lubimy naszą pracę, powierzane obowiązki nas interesują a osiąganie konkretnych wyników sprawia nam radość, jesteśmy znacznie bardzie produktywni, pracujemy lepiej, szybciej, efektywniej i... czerpiemy z tego satysfakcję!

Jak osiągnąć więc "flow" w pracy? Kluczowa jest zmiana: gdy jesteśmy znudzeni rutyną, nie obejdzie się bez wprowadzenie elementów, które mogą nas zainteresować i sprawić, że w pełni zaangażujemy się projekt.

Może to być zmiana projektu, nad którym pracujemy, zmiana działu, przedsiębiorstwa lub postawienie sobie poprzeczki nieco wyżej. W skrócie: osoby, które właśnie mają "flow" to te, które naprawdę chcą pracować, czerpią z tego niesamowitą satysfakcję i są nastawieni na dążenie do konkretnego celu zawodowego.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.