Jak motywować pracowników do pracy?

Jak powszechnie wiadomo firmy zatrudniające pracowników zaangażowanych w pracę osiągają zawsze znacznie lepsze wyniki od tych przedsiębiorstw, w których to pracują osoby wykazujące niski poziom zaangażowania w wykonywane zadania. Zatem czynniki motywujące do pracy mają duży wpływ na poprawne prosperowanie firmy. Jakie wyróżnia się teorie motywacji?

25 marca 2019
zdjęcie - Jak motywować pracowników do pracy?

 Jak motywować pracowników do pracy?

Jak powszechnie wiadomo firmy zatrudniające pracowników zaangażowanych w pracę osiągają zawsze znacznie lepsze wyniki od tych przedsiębiorstw, w których to pracują osoby wykazujące niski poziom zaangażowania w wykonywane zadania. Zatem czynniki motywujące do pracy mają duży wpływ na poprawne prosperowanie firmy. Jakie wyróżnia się teorie motywacji?

Motywacja w pracy, a sukcesy firmy?

Wysoka motywacja w pracy jest zawsze pozytywnym mechanizmem napędzającym poszczególnych pracowników do działania. Przyczynia się ona zawsze do tego, że poszczególne osoby pracujące w danej firmie chcą jak najlepiej wypaść na tle innych oraz osiągać doskonałe wyniki. Sytuacja taka ostatecznie pozytywnie wpływa na sukcesy firmy i osiąganie przez nią znacznych zysków. W związku z tym nic dziwnego, że każdy pracodawca stara się wpływać na swoich pracowników poprzez użycie poszczególnych bodźców.

Motywacja w pracy jest zawsze ważnym aspektem zarządzania daną grupą pracowników, gdyż dzięki temu można uzyskać ogromną wydajność pracy bez konieczności inwestowania w dodatkowe środki.

Motywacja w pracy, a znane teorie motywacji

Wyróżnia się kilka teorii motywacji, a do najważniejszych z nich należą:

  • teoria modyfikacji zachowań – według niej odruchy danej jednostki można podzielić na warunkowe i bezwarunkowe. W tej powszechnie znanej teorii zakłada się, że często powtarzane odruchy warunkowe mogą po pewnym czasie stać się odruchami bezwarunkowymi. Idąc tym tokiem myślenia można stwierdzić, że teoria ta polega na uczeniu się zachowań właściwych oraz eliminowaniu niepożądanych.
  • teoria redukcji siły napędu – zgodnie z nią zachowanie poszczególnych osób zależy od ich nawyków, siły napędu oraz występowania bodźca zewnętrznego. Zatem siła ta pcha każdą jednostkę do realizacji poszczególnych zadań, a nawyki motywują ja dookreślonego sposobu ich realizacji.
  • teoria społecznego uczenia się - według niej elementem wzmacniającym działanie poszczególnych osób nie są biologiczne nawyki, natomiast obserwacja zachowania innych jednostek w społeczeństwie. Poszczególni ludzie regulują swoje zachowanie na podstawie obserwowanych wzorców znajdujących się w ich najbliższym otoczeniu.

Jakie istnieją czynniki motywujące do pracy?

Motywacja w pracy zależy od wielu istotnych czynników. Za najważniejsze uważa się wysokie zarobki, bowiem każdy człowiek pracuje po to, aby zaspokajać swoje potrzeby. Zatem premie, prowizje czy nagrody roczne dają pracownikom do zrozumienia, że ich szef docenia ich starania, w związku z czym motywacja do pracy wzrasta. Dla pracowników jest to rodzaj pochwały za rzetelne wykonywanie obowiązków w pracy.

Niezwykle istotna jest także dobra atmosfera w firmie. Każdy człowiek poświęca w pracy około czterdzieści godzin tygodniowo, więc oczekuje tego, że będzie tam dobrze się czuł. Poprawne relacje z współpracownikami, dobre podejście szefa, który to potrafi pochwalić pracownika zawsze przekłada się na efektywność.
Inne ważne czynniki motywujące do pracy to pakiety socjalne będące swoistym prezentem za ciężką pracę. Mogą one być wręczone pracownikom w formie karnetu na basen czy siłownię lub jako paczki świąteczne dla całej rodziny. Prezent taki świadczy o tym, że szef dba o pracowników i wspiera ich również w życiu prywatnym.

Jakie są rodzaje motywacji?

Istnieje kilka rodzajów motywacji. Można wyróżnić:

  • motywację wewnętrzną - z którą to mamy do czynienia wówczas, gdy staramy się coś zrobić, by zaspokoić swoje własne potrzeby.
  • motywację zewnętrzną - spotykamy się z nią wówczas, gdy wzbudzamy potrzeby przez stosowanie kar czy też nagród.
  • motywację negatywną - zwaną często ujemną. Jest to mechanizm, który opiera się na różnego rodzaju karach. Jest on związany z zachowaniem typu „dążenie od”, które to opiera się na unikaniu. Dzieje się tak, że im bliższa jest kara, wówczas jest bardziej widoczny unik. Motywacja ta powoduje u pracownika lęk przed utratą na przykład stanowiska pracy czy wysokości dotychczasowej pensji i w związku z tym mobilizuje się do efektywniejszych działań mających na celu uniknięcie kary.
  • motywację pozytywną - zwaną również dodatnią. Jest ona oparta w dużej mierze na dodatnich wzmocnieniach. Jest ona związana z zachowaniem „dążenia do”, które to jest tym silniejsze im bliższa jest droga do nagrody. Motywacja taka umożliwia każdemu człowiekowi osiągnięcie lepszego niż do tej pory poziomu zaspokojenia potrzeb

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.