Jak postępować z trudnym pracownikiem?

Zapewne każdy pracodawca czy osoba zarządzająca ma za sobą doświadczenia z pracownikiem, którego można było określić jako trudnego we współpracy czy współżyciu. Czasami najprostszym i najefektywniejszym wyjściem jest rozstanie się z takim pracownikiem. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy mimo swojego trudnego charakteru jest on tym, który dowozi najwięcej projektów i przynosi do firmy najwięcej pieniędzy. Jak postępować z trudnym pracownikiem? 

   
  Zapewne każdy pracodawca czy osoba zarządzająca ma za sobą doświadczenia z pracownikiem, którego można było określić jako trudnego we współpracy czy współżyciu. Czasami najprostszym i najefektywniejszym wyjściem jest rozstanie się z takim pracownikiem. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy mimo swojego trudnego charakteru jest on tym, który dowozi najwięcej projektów i przynosi do firmy najwięcej pieniędzy. Jak postępować z trudnym pracownikiem?
   
  Z jednej strony kusi, żeby takiej osobie jak najbardziej jego zadania ułatwiać i skoro jest pracownikiem najlepszym pod względem realizacji założonych planów traktować go niemal jak wyrocznię w sprawach personalnych w zespole.

  Jednak takie podejście może być bardzo zgubne – pomijając atmosferę w zespole, która nie ma szans na bycie inną niż negatywna, każda wymiana pracownika wybija zespół z jego rytmu. Nowa osoba potrzebuje trochę czasu na wdrożenie, okrzepnięcie i zapoznanie się z zadaniami i toczącymi się projektami.
   

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Firma Gamma sp. j. rekomenduje szkolenia: Zarządzanie zmianą - Kompleksowe przygotowanie do procesu wprowadzania zmiany w organizacji. Zarządzanie zespołem - Doskonalenie umiejętności zarządzania zespołem pracowniczym. szkolenie zarządzanie projektami – Jak zadbać o procesy w projekcie czyli zapoznanie z metodyką PMI.Zobacz inne szkolenia menadżerskie online i webinary

  Jednocześnie kiedy ludzie nie będą w stanie już wytrzymać z toksyczną osobą w zespole sami zaczną odchodzić. Zadziałać tu może efekt domina i nagle okaże się, że z zespołu zostanie jedna osoba. A wtedy zazwyczaj wychodzi na jaw, że bez zespołu, który pracuje na jej sukces projekty które prowadzi nagle zaczynają się sypać. Jakie więc mogą być alternatywy?
   
  Dużo zależy od skali problemu, usytuowania osoby w strukturze i tego, czy możemy sobie pozwolić na zwolnienie trudnego pracownika (oczywiście w ostateczności). Jeżeli rozmowy dyscyplinujące, warsztaty i szkolenia z komunikacji, współpracy czy innych kompetencji miękkich nie skutkują, konieczne może okazać się odizolowanie trudnego pracownika od reszty zespołu – to znaczy np. zlecenie pracy zdalnej, przydzielenie miejsca w innym pomieszczeniu itp.

  Z pewnością osobie określanej jako trudna nie powinno się powierzać zarządzania zespołem, czy dawać jakiejkolwiek innej władzy. Może to ona odebrać jako formę przyzwolenia i akceptacji jej zachowania. Ponadto zespół, który ma z daną osobą problem, z pewnością nie będzie chciał pracować pod jej nadzorem.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.