Jak prawidłowo delegować zadania w firmie?

Zapewne część z Was słyszała o czymś takim, jak awans poziomy, dla części jednak jest to zupełnie nowe pojęcie. Oznacza ono, że pracownik nie wchodzi na wyższy szczebel w hierarchii firmy, natomiast zostają mu przydzielone nowe, często bardziej odpowiedzialne zadania, natomiast pozostaje na tym samym poziomie zaszeregowania w strukturze. Dlaczego więc nazywa się to awansem? Ponieważ dzieje się tak w wyniku docenienia pracownika, dodatkowo może się wiązać także z podwyżką wynagrodzenia. Awansem poziomym zaś nie będzie przyznanie docelowych zadań na stanowisku po okresie próbnym, czy wdrożeniu do pracy. 

     
    Zapewne część z Was słyszała o czymś takim, jak awans poziomy, dla części jednak jest to zupełnie nowe pojęcie. Oznacza ono, że pracownik nie wchodzi na wyższy szczebel w hierarchii firmy, natomiast zostają mu przydzielone nowe, często bardziej odpowiedzialne zadania, natomiast pozostaje na tym samym poziomie zaszeregowania w strukturze. Dlaczego więc nazywa się to awansem? Ponieważ dzieje się tak w wyniku docenienia pracownika, dodatkowo może się wiązać także z podwyżką wynagrodzenia.
     
    Awansem poziomym zaś nie będzie przyznanie docelowych zadań na stanowisku po okresie próbnym, czy wdrożeniu do pracy.  Czemu w ogóle taki termin funkcjonuje?
     
    Po pierwsze pracownik nie zawsze potrzebuje nowej nazwy stanowiska by poczuć się docenionym, czasem wystarczy, że dostanie bardziej odpowiedzialne czy ciekawsze z jego punktu widzenia zadania, w których będzie się mógł realizować.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Zapraszamy na zarządzanie projektami szkolenie. Na szkoleniu dowiesz się m. in.: jak opracować plan projektu? Jak zarządzić czasem i jakością w projekcie? Jak zadbać o przepływ informacji? Jakie są dobre praktyki w zarządzaniu projektami?

    Powiązane z tym tematem: szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym, szkolenia po angielsku, szkolenia miękkie Warszawa.

    Po drugie struktura w firmie może być bardzo płaska, w związku z tym, nie ma gdzie zwyczajnie przesunąć go w hierarchii.
     
    Trzecim powodem może tez być to, że sam pracownik nie chce zarządzać zespołem ludzi (bo wie, że się do tego nie nadaje), ale jednocześnie chce i może wykonywać zadania powierzone kierownikowi. W takim przypadku z pomocą przychodzi także delegowanie zadań.
     
    Jak prawidłowo delegować zadania w firmie? W zależności od potrzeb i możliwości kierownika i poszczególnych pracowników. Są pewne zadania, które muszą zostać w gestii kierownika – to między innymi sprawy kadrowe (zatrudnianie, zwalnianie, ocenianie, nagradzanie itp.) czy organizowanie pracy swoim podwładnym. Resztę może z czystym sumieniem delegować na swoich pracowników, jednak w sposób przemyślany.
     
    Po pierwsze nie może wszystkiego zrzucić na barki jednej osoby – ona też ma swoje obowiązki do wykonania! Kolejną ważną rzeczą jest, by osoba, której dane zadanie się zleca miała odpowiednią wiedzę i przygotowanie, by móc je wypełnić.
     
    I ostatnia z najistotniejszych – delegowanie zbyt dużej ilości zadań będzie sprawiało wrażenie, że to kierownik stosuje zabieg spychologii, by móc samemu nie robić nic, tylko odcinać kupony. Inne przydatne porady i informacje z zakresu delegowania można uzyskać bądź studiując prasę i publikacje z zakresu zarządzania, a osobom, które wolą kontakt bezpośredni z drugim, żywym człowiekiem polecam udział w odpowiednim szkoleniu.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza