Jak skutecznie zarządzać zmianą?

Zmiana to sprawa oczywista w każdej dziedzinie naszego życia. Nic zatem dziwnego, że zjawisko to niezmiennie funkcjonuje w każdej firmie. Zazwyczaj mają one na celu poprawę funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Aby jednak tak było i aby dana zmiana była wprowadzona prawidłowo i skutecznie, należy nią umiejętnie zarządzać. Problem może być o tyle trudny, że mian jest zazwyczaj ogólnie dużo.

zdjęcie - Jak skutecznie zarządzać zmianą?


Zmiana to sprawa oczywista w każdej dziedzinie naszego życia. Nic zatem dziwnego, że zjawisko to niezmiennie funkcjonuje w każdej firmie. Zazwyczaj mają one na celu poprawę funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Aby jednak tak było i aby dana zmiana była wprowadzona prawidłowo i skutecznie, należy nią umiejętnie zarządzać. Problem może być o tyle trudny, że mian jest zazwyczaj ogólnie dużo.

Zarządzanie zmianą to zadanie dla jednej osoby – nie koniecznie ze szczebla kierowniczego. Oddelegowana do tego zadania osoba musi jednak posiadać odpowiednią wiedzę oraz umiejętności. Jak zatem skutecznie zarządzać zmianą? 

Ponieważ zmiany mogą dotyczyć rozmaitych kwestii, od samego zarządzania kadrami, poprzez profil firmy czy sposoby jej funkcjonowania, różne umiejętności będzie musiała posiadać osoba nimi zarządzająca.

Aby w firmie sprawnie została wprowadzona zmiana, należy zidentyfikować cele i opracować plan jej wprowadzenia. Weźmy np. pod uwagę zmianę systemu informatycznego lub programu jakim na co dzień operują pracownicy. Będzie to dla całej załogi moment bardzo trudny. Nie ulega jednak wątpliwości, że najbardziej boimy się tego, czego nie znamy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak  zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:

Zapraszamy.

Musimy się więc liczyć z tym, że w momencie kiedy pracownicy zostaną poinformowani o planach wprowadzenia zmiany w pierwszej chwili z pewnością staną okoniem, nie wiedząc nawet z czym mają do czynienia. Dobry plan wprowadzenia zmiany powinien zatem zakładać przeszkolenie pracowników i tym samym przygotowanie ich do nowej sytuacji.

Zaczynając zatem od samego początku, informacja o planach wprowadzenia zmiany musi być przekazana odpowiednio wcześnie całemu personelowi. Przed jej wprowadzeniem konieczne jest przygotowanie pracowników do nowej sytuacji. Warto też przygotować się na sytuację, kiedy dana zmiana okaże się nieskuteczna i wystąpi konieczność wycofania się z jej założeń – przyda się tutaj plan awaryjny.

Trzeba bowiem pamiętać, iż zmiany, bez względu na to, czy wywołane są czynnikami zewnętrznymi, czy wewnętrznymi mogą się zwyczajnie nie przyjąć w danej firmie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.